תקופת השנה שבה אנו קוראים בתורה בספר במדבר את מסע בני ישראל במדבר סיני היא גם עונת הטיולים בחו"ל בימינו. רבים מאיתנו כבר מטיילים, או מתכננים את הטיול והחופשה השנתית שלהם. מה שיקבע את הצלחת הטיול שלנו והזיכרונות הנעימים לעתיד הוא התכנון הקפדני והנכון של הטיול. מי שמעדיפים לצאת בקבוצות מאורגנות משוחררים מדאגות לנושאי כשרות ושבת. אבל למטיילים הדתיים העצמאיים יש אתגרים ומגבלות ייחודיים לנו, שגם בהם עלינו להתחשב במסגרת התכנון.

1 התזמון– עבור החילוניים עונת הטיולים היא כל הקיץ, במיוחד כאשר הילדים יוצאים לחופשה שנתית מבתי הספר התיכוניים. אצלנו בציבור הדתי עונת טיולים מחולקת לעונות ביניים:

 • שיא העונה הבוערת: מעשרה באב עד ראש חודש אלול. מנהגי האבלות נגמרו ובחורי הישיבות יוצאים לחופשת "בין הזמנים" וכל בית ישראל מטיילים בארץ ובחו"ל. זו גם תקופת החופשות המרוכזות במשרדי הממשלה. בכל האתרים הפופולריים לציבור הדתי יש בעונה זו צפיפות גדולה ומחירים גבוהים. העונה הפושרת: מ21 ביוני עד ט"ז בתמוז (השנה זה יוצא ב11 ליולי).
 • העונה הקרה: "שלשת השבועות" מי"ז תמוז עד תשעה באב, שבהם רובנו נוהגים מנהגי אבלות ואיננו נוסעים לחגוג ולבלות בחו"ל.
 • העונה החמימה: מראש חודש אלול עד תחילת ספטמבר. (השנה ר"ח אלול יוצא ב22 לאוגוסט). בבתי הספר החרדים מתחילה שנת הלימודים, אבל בבתיה"ס הממלכתיים נמשכת החופשה השנתית.

בנוסף, כאשר אנחנו מתכננים את התזמון של הטיול שלנו, כדאי לנו לבדוק באינטרנט גם האם יש ביעד שלנו איזה פסטיבל המוני או תערוכה גדולה או משחקי ספורט בינלאומיים בימים שאנחנו מתכננים להגיע לשם. בזמנים של אירועים המוניים קשה יותר להשיג חדר בבתי המלון המקומיים, וגם המחירים יהיו גבוהים יותר מהרגיל שם.

מאי קא משמע לן? למי שיש גמישות בזמנים, עדיף לתכנן חופשה מחוץ לעונה הבוערת.

 1. המיקום- בבחירת בית מלון בחו"ל כדאי להתחשב גם בנקודות אלה:
 • שהמלון יהיה במרחק הליכה מבית כנסת. בערים רבות בעולם יש גם שכונה יהודית, ובחלקן יש גם מלון בבעלות יהודית שבחלקם יש מעליות-שבת.
 • נסיעה במעלית בשבת- אם אנחנו נשארים במלון בשבת, כדאי לבקש חדר בקומה נמוכה כי נעדיף לעלות לחדר במדרגות וכך גם לרדת ממנו, שהרי לא נוכל לנסוע בשבת במעלית שלהם.
 • פתיחת דלת החדר- ברוב המלונות נפתחות הדלתות בעזרת כרטיס אלקטרוני. שימוש בכרטיס כזה הוא חילול שבת. רצוי לבחור מלון שלדלתות חדריו יש גם מפתח רגיל. לקראת שבת עלינו לבקש מפתח מכני רגיל.
 • יש מלונות שבחדריהם יש חיישן אלקטרוני שמדליק את האור והמזגן בכניסתנו לחדר, ומכבה אותם בצאתנו. בשבתות זה חילול שבת. לכן עלינו לבקש לנטרל את החיישן לקראת שבת. (אם כי הרב ישראל רוזן פסק שאין חילול שבת בשימוש בחיישנים מסויימים).
 • ככלל, בתי מלון במרכז העיר או בקרבת אתרי תיירות תמיד יהיו יקרים יותר ממלונות רגילים באותה סביבה.
 1. כשרות: יש בציבור שלנו גוונים של הקפדה ודקדוק בכללי הכשרות. יש מחמירים בסוג ההכשר למהדרין, ויש מי ששומרים כשרות בחפיף, ואוכלים הכל חוץ מבשר ואף משתמשים בכלי אוכל שבעבר אחרים אכלו בהם טריפות וחזיר. לכל מידה של הקפדה אפשר למצא פתרונות:
 • מסעדות מקומיות- עלינו לברר מראש היכן יש ביעד מסעדות כשרות והיכן יש סופרמרקטים שמוכרים גם (או רק) אוכל כשר. רצוי להתמקם במלון שקרוב למקומות האלה. הכי טוב לברר באמצעות חברים וקרובי משפחה שמתגוררים בעיר היעד שלנו. אם אין לנו מכרים במקום, אפשר לגלות מקומות כאלה גם באמצעות אפליקציות ואתרי אינטרנט ייעודיים. האפליקציות שאני משתמש בד"כ הן Kosher Near Me שמסמנת את המסעדות הכשרות בקרבת המיקום הנוכחי שלי. אשתי מעדיפה אפליקציה Kosher GPS שמספקת מידע גם חנויות מכולת כשרות ומוסדות יהודיים.
 • בית חב"ד- כמעט בכל אתר בעולם אפשר למצא בית חב"ד שמציעים אוכל כשר במסעדה במקום או בקייטרינג לארוז ולקחת למלון. חלקם אף שולחים את ההזמנה לבית המלון שלנו במונית או באמצעות שליח.
 • להביא מהארץ- יש חברות ישראליות שמוכרות ארוחות מוכנות, רק לחמם ולהגיש. החברות הותיקות והידועות הן 'מבושלת', 'שף הדרך', קיבוץ ניר עציון, וקיבוץ סעד. מניסיון אישי אני יכול להמליץ רק על 'מבושלת', כי לא ניסיתי את האחרים.
 • להזמין שף צמוד- יש חברה חדשה בשם "אייר שף", ששולחת שפים שלה עם ציוד כשר לבתי מלון בחו"ל לפי הזמנות של קבוצות דתיות או משפחות עשירות. שם הם מכינים מזון גורמה ברמת 5 כוכבים ומקימים מזנון ובופה עשירים במיוחד עבור הלקוחות שלהם שמתארחים באותו מלון.
 1. אטקרציות תיירותיותכמעט כל מה שמעניין תיירים רגילים מעניין גם אותנו. אבל לנו יש תוספת התענינות בדברים שאינם מענינים אחרים. יש לנו קשר מיוחד ליהדות ולהיסטוריה היהודית, ונרצה לראות גם אתרים יהודיים במקום שבו נבקר. בתי כנסת מיוחדים, קברי צדיקים, מוזיאונים יהודיים וכדומה. איך נדע עליהם?
 • באינטרנט נפתח את "הרב גוגל" ונקיש את המילה Jewish ואחריה את שם העיר.
 • אפשרות נוספת היא לטלפן מהארץ אל השליח המקומי של חב"ד, והוא יספר לנו מה כדאי לראות בקרבתו מבחינה יהודית. פעמים רבות הוא גם יוכל להמליץ לנו על נהג צמוד מקומי במחירים זולים לעומת מוניות או שכירת רכב.
 • והדרך הטובה ביותר היא לפתוח קטגוריית "יעדים" באתר זה, ולקרא מה אני מצאתי על אתרים יהודיים. הבעיה שבינתיים סקרתי רק מעט מאוד יעדים.

 

כל הזכויות שמורות לאתר ותוליכנו לשלום

 

כתיבת תגובה

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
דילוג לתוכן