הגן הבוטני גבעת רם בירושלים מציע למשפחות אפשרות מקסימה לצנן את הגוף בימי הקיץ החמים, שמשולבת באטרקציה תיירותית שנקראת "Snow Show". מנהל הגן הבוטני, תום עמית, הקים עבורנו "ממלכת שלג" בין שבילי הגן, ובה תחנות ועמדות פעילות שונות.

גולת הכותרת של ממלכת השלג היא "אוהל השלג". בתוך האוהל הזה יש שלג אמיתי שמופק ממכונה שעומדת בחוץ, ומזרימה פנימה שלג. במרכז האוהל נוצרה ערימת שלג שעליו מתפלשים הילדים, מקפצים על הערימה, גולשים קצת לשוליה, ובעיקר זורקים כדורי שלג בהנאה זה על זה. כל זה מלווה בשאגות שמחה.

בעצם, לא רק הילדים שלנו יהנו באוהל השלג. ראיתי שם גם סבתא אחת ואימהות משחקות בשלג וזורקות כדורי שלג. פתאום יש בירושלים באמצע יולי אוגוסט פינה שנראית כמו הר החרמון בחודש ינואר פברואר. חוויה בלתי נשכחת לילדים. חבל רק שהמארגנים מאפשרים להיכנס לאוהל השלג רק לכעשר דקות, בגלל הביקוש הרב מצד משפחות רבות שעומדות בחוץ בתור כדי להיכנס.

הילדים יוצאים מהאוהל רטובים, לכן מומלץ להביא מהבית מגבות ובגדים להחלפה. בעיקר גרביים להחלפה.

התחנה הראשונה במסלול היא "פאזל בקרח". על משטחים נמוכים יש קערות מרובעות גדולות עם מים קפואים, שבתוך כל אחת 12 חלקי פאזל גדולים מפלסטיק. הילדים מכניסים את ידיהם למים הקפואים כדי להרכיב את הפאזל, אך הקור גורם להם להוציא הידיים במהירות. לכן הרכבת הפאזל נמשכת זמן גדול יחסית. יש ילדים ומשפחות שמתחרים ביניהם מי יצליח לסיים ראשון את הפאזל.

התחנה הבאה היא "איגלו חוקרי הקוטב". יש שם אוהל עגול וגדול בצורה של חצי איגלו, שבו שחקן לבוש כחוקר קוטב שמספר לילדים על עבודת המחקר שלו, ומציג להם כלי עבודה וביגוד מיוחד שמשמש את חוקרי הקוטב האמיתיים בעבודתם. הוא מספר על דב הקוטב ומנהגיו. זה גם שיעור מאלף בטבע ובגיאוגרפיה.

משם עוברים לתחנה הבאה של "אוהל השלג", שמתואר לעיל. התחנה הרביעית היא "מבוך פתיתי השלג". שביל מפותל עובר בין שיחים שעליהם תלויים לוחות קלקר בצורות של פתיתי שלג בגדלים שונים. חלק מהשבילים במבוך מסתיימים ללא מוצא, והילדים נאלצים לחזור על עקבותיהם לצומת הקודמת. הילדים שלי נהנו להסתבך בדרכם בשבילי המבוך, ויצאו ממנו רק לאחר זמן ממושך.

התחנה הבאה היא "דייג בקרחונים". על הרצפה מונחים מיכלים צבועים מבחוץ כמו קרחונים, ובתוך המיכלים יש מים שבהם צפים דגים מפלסטיק בצבעים וגדלים שונים. ליד הפה של כל דג הודבק מגנט. שחקנית שלבושה כמו "בת הים" נותנת לכל ילד "חכה" עם חוט שבקצהו טבעת ברזל, והוא מנסה לדוג את הדגים. הדייג הוא בהשלכת החכה לתוך המיכל, ובניסיון להצמיד את טבעת הברזל אל הדג, ולשלוף אותו מהמים. משעשע מאוד.

בתחנה השישית במסלול ממלכת השלג מקבלים הילדים פריטי לבוש חם של אסקימואים, ללבוש ולהתנסות. יש שם גם קיר עם רקע של הר מושלג, והילדים והוריהם מוזמנים להצטלם על רקע השלג כשהם לבושים בבגדים הפולקלוריסטים. בהמשך התחנה הזו יושבים על הדשא לצפות בסרט בכיכובם של גיבורי הילדים אודי ואביעד שמסבירים לילדים בסגנון היתולי את הסוגיה הרצינית של התחממות כדור הארץ. עוד שיעור מאלף במדעי הטבע ברמה של ילדים בכל הגילאים.

התחנה השביעית והאחרונה היא "מערת יהלומי הקרח". בחזית הכניסה למערות שבגן הבוטני הניחו המארגנים מספר מתקנים שבתוכם בלוקים של קרח, ובמעבה הקרח רואים הילדים "יהלומים" צבעוניים. אלה שברי פלסטיק צבעוניים, בגודל של סוכריות. הילדים מוזמנים לחצוב את היהלומים. הילדים שוברים את הקרח באמצעות פטיש עץ כמו פטיש שניצלים מהמטבח, שבו הם מכים בקרח בעזרת מעין איזמל מעץ שבקצהו מוברג בורג ברזל. ילד שמצליח להוציא יהלום מהקרח, רשאי לקחת אותו הביתה. הפעילות בתחנה הזו ריתקה את הילדים שלי, והם לא רצו לעזוב במשך זמן רב, עד שהצליחו לחצוב לפחות שני יהלומים.

בשבילי הגן הבוטני, בין התחנות ועמדות הפעילויות מסתובבים שחקנים שמציגים דמויות ידועות מסיפורי ילדים, כמו "אולאף" איש השלג, אבירים ממלכות הצפון הרחוק, וכדומה. השחקנים פותחים בשיחות עם הילדים שמשוטטים בשבילים, ואגב שיחה אישית מציגים את הדמות ומלמדים את הילדים עוד פרטים על ממלכת השלג. לצד השבילים ניצבים פסלי פלסטיק של פינגווינים. בין השיחים והעצים שלצידי השבילים פוזרו 10 דמויות קרטון של "יטי" ו"ביג פוט". בתחילת המסלול שחקנית לבושה כאיש שלג מספרת לילדים על יטי שמסתתר ביערות השלג, ואיש לא הצליח ללכוד אותו. היא מבקשת מהילדים להביט סביבם ולנסות לאתר את יטי. בסוף המסלול, שחקנית שמגלת את בת הים מקדמת בברכה את הילדים, ושואלת אותם כמה יטי הם הצליחו לאתר לאורך המסלול.

שעות הפעילות: א'-ה' ומוצ"ש מהשעה 17:00 עד 21:30. כרטיס כניסה עולה 89 שקלים מגיל שנתיים ומעלה, ויש שם מבצעים של 1+1 בכל חברות האשראי, וגם כרטיסים מוזלים בוועדים השונים ובמועדוני כוחות הביטחון. לפרטים והזמנת כרטיסים: בימות 6226* ובאתר

הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם הוא פנינה של טבע בלב ירושלים. הגן פועל כמרכז חינוכי ומחקרי ומכיל אוסף מגוון של צמחים מכל העולם בתצוגה גיאוגרפית. הגן הינו מוקד לבילוי, לתיירות ולאירועי תרבות כמו גם מרכז לחינוך, הדרכה ומחקר. זהו הגן הבוטני הגדול בישראל, שטחו משתרע על פני 120 דונם, ובו אוסף הצמחים החיים הגדול ביותר בישראל ובמזרח התיכון. בגן גדלים יותר מ-6600 צמחים שונים מהעולם, המוצגים בשש חלקות גיאוגרפיות (אפריקה הדרומית, אירופה, אמריקה הצפונית, אוסטרליה, דרום-מערב ומרכז אסיה והים התיכון). חלקות הגן מדמות את נופי הצומח של כל אזור ומציגות מופעי שלכת ופריחה מרהיבים לאורך כל השנה. לעת ערב מתגלה הגן הבוטני בשיא יופיו עם תאורה צבעונית מקסימה שמאירה את העצים והשיחים.

ממלכת השלג בגן הבוטני היא אטרקציה קרירה לבילוי משפחתי חמים. הייתי כותב שזה "מומלץ בחום", אבל הביטוי הזה לא הכי מתאים לארוע. אז נסכם שזה… "מומלץ מכל הלב".

צילומים: שפרה מאור, עידית צמח, ותום עמית

דילוג לתוכן