חברת שיינפלד תיירות תפעיל לאחר תשעה באב נופשונים במלון הילטון דאבל-טרי בסקופיה. זה מלון חדש ברמת חמישה כוכבים, אחד המפוארים והיפים ביותר במדינות הבלקן. לפי מיטב מסורת האירוח של שיינפלד ברוחב לב, גם כאן דואגים לפנק אותנו בלארג'יות עד הפרט האחרון. טיסות, העברות, ארוחות בוקר וערב עשירות, וכן טרקלין אירי הפתוח 24 שעות ביממה, ופנסיון מלא בשבתות. לאורחים יוגשו ארוחות גורמה עם מנות משובחות בכשרותו המהודרת של הרב יעקב גלוסקין מבני ברק. המלון שמור ללקוחות שיינפלד עד סוף אלול.

מלון הילטון דאבל-טרי

שיינפלד תיירות ידועים ברמה הגבוהה שלהם בגשמיות. עתה מחדש לנו ישראל שיינפלד גם רוחניות ברמה גבוהה. הוא בחר לערוך את החופשה הקולינרית העשירה במקום עם היסטוריה יהודית מפוארת ושפע אתרי מורשת יהודית. האזור שבו שוכן המלון היה המרכז היהודי הספרדי העולמי בתקופה העותומנית. ישראל שיינפלד עם צוות המדריכים שלו מכינים גם מסלולי טיולי מורשת יהודית במקדוניה ובבולגריה, מלבד טיולים לאתרי נוף ואטרקציות תיירותיות רגילות. הנה אפשרויות של אתרי תיירות דתית סמוכים למלון, שאולי יחשפו גם לאורחי שיינפלד תיירות:

בעיר סקופיה פעלו עד השואה 9 בתי כנסת. שרידים של 3 מהם נמצאים במרחק הליכה ממלון הילטון דאבל טרי, ואלה הם בתי הכנסת "קהל אראגון", ביכנ"ס "עוזר דלים", וביכנ"ס "חברה קדישא".

בסקופיה חיו גם רבנים שהיו מנהיגי הדור בזמניהם, כמו המהרש"ך, רבי שלמה הכהן שנחשב מהפוסקים הספרדים החשובים במאה ה16. חכם אהרן פרחיה הכהן, מחבר ספרי השו"ת "פרח מטה אהרן". המהריב"ל, רבי יוסף בן לב מסאלוניקי, שהקים תלמוד-תורה בסקופיה במאה ה16, ואחר כך הרבנים חיים ברוך, חיים שבתאי ושמואל יעקב קלדרון. במאה ה-17 חי בעיר המקובל הרב נחמיה חייא חיון, בעל "מודעה רבה".

בין שתי מלחמות העולם היתה פעילות ציונית רבה באזור זה, ופעלו שם תנועות נוער יהודיות. לפני כעשור נחנך בסקופיה המרכז להנצחת השואה. במקום אחר הוקם גלעד לזכר היהודים הבולגרים שגורשו לטרבלינקה. מצפון לעיר יש אמת מים מהתקופה הרומית שמזכירה את אמת המים של קיסריה. במרחק נסיעה קצר נמצא גם בית הקברות היהודי העתיק.

במרחק של כ2-3 שעות נסיעה מסקופיה צפונה נמצאת העיר ניקופול. לאחר גירוש ספרד התגורר בה רבי יוסף קארו במשך כ20 שנה, לפני שהמשיך במסעו לארץ ישראל. הוא היה המרא דאתרא של ניקופול, ושם הקים את ישיבת "בית יוסף". בניקופול הוא החל לחבר את ה"שולחן ערוך", שאותו השלים בצפת, לאחר שעלה לא"י. בבולגריה הוא חיבר גם את ה"כסף מישנה", "אבקת רוכל" ועוד. ללמוד סימן או אפילו שני סעיפים בשו"ע, בדיוק במקום בו נכתב ובו עמדה ישיבת "בית יוסף", זו חוויה מרגשת ובלתי נשכחת לכל החיים.

רבי אליעזר פאפו, היה רב העיר סיליסטרה, שם חיבר את ספר המוסר ה"פלא יועץ", שעד ימינו לומדים בו בישיבות. סיליסטרה נמצאת במרחק כ4 וחצי שעות נסיעה (שעה בטיסה פנימית) מהמלון בסקופיה, לכיוון צפון מערב. בהקדמה לספרו כתב בעל ה'פלא יועץ': "כל מי שיבוא על קברי בטהרה לאחר טבילה במקווה ויתפלל בלב נשבר, אני ערב לו שתתקבל תפילתו". ציון קבר הפלא יועץ נמצא על גדת הדנובה בסיליסטרה, וגם המקווה שלו שוחזר לפני שנים אחדות. מידי שנה בי"ח באלול מגיעים אלפי חסידים מכל העולם להילולה על קברו. כנראה השנה גם אורחי שיינפלד תיירות יצטרפו להילולה המסורתית. עבורם זה יהיה… קל"ב.

ציון קבר הפלא יועץ

רבי טוביה בן אליעזר, בעל ה"לקח טוב", התגורר בקסטוריה. במרחק לא רב מסקופיה נמצאת גם העיר מונאסטיר שהיתה מרכז יהודי חשוב מאוד של מגורשי ספרד. כיום היא נקרא ביטולה. ראשוני היהודים במונאסטיר היו מהקהילה הרומניוטית. הם נקראים כך כיון שהיו בין השבויים היהודים שלקחו הרומאים לאחר חורבן בית המקדש להיות עבדים ברומא. אחדים מהחזקים שביניהם הצליחו לברוח מהשיירות הרגליות ומהספינות שהפליגו קרוב לחוף, התקבצו יחד והקימו קהילה יהודית.

אפשר שיהיו גם טיולים לסופיה, שם שוכן בית כנסת יפהפה, השלישי בגודלו באירופה. בקומה השניה שלו יש גם מוזיאון יהודי.

בית הכנסת הגדול בסופיה

לאזור הבלקן יש היסטוריה יהודית גדולה וחשובה, שמשפיעה על העולם היהודי עד ימינו, למרות שזה נקטע בשואה. אולי החופשות של שיינפלד תיירות באזור זה יחזירו מקצת מהעטרה ליושנה.

אומר ישראל שיינפלד: "אנחנו מנגישים חוויה קולינרית בכשרות מהודרת יוצאת דופן, ביעד התוסס ביותר בעולם בעת הזאת. עד היום תיירים שומרי כשרות ומצוות לא יכלו ליהנות מרמת חופשה שכזאת,  לכן משימת הדגל שלנו היא שתיירים לא יצטרכו להתבדל ולחוש כי הם מוותרים על אף פרמטר מהחופשה.  הצוות המורחב כולל שפים וקונדיטורים מהשורה הראשונה שכבר זכו בפרסים בינלאומיים. בשיתוף צוות עוזריהם הם יעמלו ויכינו עבורכם תפריט אוכל מסעיר ומלהיב הכולל שפע של טעמים, צבעים וניחוחות, בטעם נפלא וכמו תמיד בכשרות מהודרת!".

דילוג לתוכן