יום העצמאות של נפאל (National Day) צוין אמש בקבלת פנים רישמית שערכה שגרירות נפאל בישראל בבית השגרירה, ד"ר אנג'יאן שאקיה, בהרצליה פיתוח. באירוע השתתפו שגרירים רבים, אנשי עסקים שעובדים עם נפאל, ואנשי תקשורת. את מדינת ישראל ייצגו באירוע השר אלי אבידר, וחברת הכנסת מיכל שיר, ראשת הועדה הפרלמנטרית לידידות ישראל-נפאל.

הטקס נפתח בהשמעת ההימנונים של נפאל ושל ישראל. השגרירה שאקיה פתחה את נאומה בברכות בשפה העברית. בהמשך נאומה היא סקרה באנגלית את ההיסטוריה של נפאל במאה האחרונה, ואת החוקה החדשה שנקבעה בשלהי 2008. היא העלתה על נס את הקשרים הדיפלומטיים של נפאל עם ישראל במשך 61 שנים, וסקרה את שיתופי הפעולה בין המדינות שנמשכו גם במהלך מגפת הקורונה.

ד"ר אנגאן שאקיה נואמת בטקס

בשנתיים האחרונות מאז הגיעה שאקיה לכהן בישראל היא הצליחה לעשות הסכמים לשיתופי פעולה בתחומי חקלאות וחינוך. גולת הכותרת לפעילותה עד כה היתה הקמת לשכת המסחר ישראל-נפאל בת"א ובקטמנדו.

היא תיבלה את נאומה בהומור שנון כשאמרה שנפאל וישראל מייצגות את הממוצע העולמי, משום שהמקום הגבוה ביותר בעולם נמצא בנפאל, והמקום הנמוך ביותר בעולם נמצא בישראל. הקהל געה בצחוק והגיב במחיאות כפיים. בהמשך דבריה הזמינה את הקהל לבוא לבקר בנפאל, וסקרה אטרקציות תיירותיות במדינתה. "אני מזמינה את כולכם לבקר בנפאל. נפאל מתאימה לטיולים לכל הגילאים ולמשפחות, ולא רק להרפתקנים ולמטפסי הרים. לפיכך, נא עשו את נפאל ליעד שלכם אחרי עידן הקורונה" סיימה השגרירה שאקיה.

במהלך הטקס הוענק אות הוקרה מיוחד לגברת עדינה גוטסמן על שירותה למען נפאל בישראל. שגרירות נפאל בישראל נפתחה בשנת 2007, ועד אז חלק מהפעילות הקונסולרית נעשתה ע"י הגברת גוטסמן.

הגברת עדינה גוטסמן (במרכז), מימין השגרירה ומשמאל השר אבידר

השר אלי אבידר ציין שנפאל היתה המדינה הראשונה במזרח הרחוק שהכירה בישראל ויצרה קשרים דיפלומטיים כבר בשנת 1953, לאחר ביקור של ראש הממשל דוד בן גוריון אצל הדלאי לאמה.  נפאל הייתה בין המדינות הבודדות שלא תמכו בהחלטה האו"ם להשוות את הציונות לגזענות בשנת 1975. "ישראל לא תשכח לכם זאת" אמר השר. הוא הזכיר גם את משלחת ההצלה הצה"לית ששלחה ישראל לנפאל בעקבות רעידת האדמה הגדולה שהתרחשה שם בשנת 2015.

לקראת סיום הטקס חולקו לנוכחים עותק מהספר האחרון של ד"ר אנג'יאן שאקיה, NEPAL-ISRAEL RELATIONS, שסוקר את יחסי שתי המדינות לאורך 60 שנה.

יצויין עוד שבשנה האחרונה נחת בנתב"ג לראשונה מטוס של חברת התעופה הלאומי של נפאל, ועליו הועמסו תרופות ומכשירים רפואיים לטיפול בחולי קורונה. זו היתה מתנה של ישראלים במבצע התרמה וולנטרי למען נפאל שאירגנה השגרירה שאקיה, וגם אנחנו במערכת "ותוליכנו לשלום" זכינו להשתתף בתרומות ולקדם את המבצע.

לאחר הטקס הוזמנו הנוכחים לארוחת ערב דשנה על טהרת המטבח הנפאלי.

 

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
דילוג לתוכן