הפרלמנט האירופי אישר את הסכם "שמיים פתוחים" בין מדינת ישראל לבין האיחוד האירופי. זה הסכם חשוב ביותר לענפי התעופה והתיירות. בזכותו הוזלו מאוד מחירי כרטיסי הטיסה מישראל לאירופה בשנים האחרונות, ומספר התיירים האירופאים שבאו לישראל נסק. בעתיד יכול ההסכם הזה לשקם מהר יותר את ענף התעופה בישראל הנתון כיום במשבר הקורונה.

הסכם זמני נחתם כבר בשנת 2013 ביוזמת שר התחבורה דאז, ישראל כץ. אך הוא היה טעון אישורים של כל פרלמנט בכל מדינה חברה באיחוד האירופי. הליכים בירוקרטיים אלה נמשכו 7 שנים. בחודש האחרון לקראת ההצבעה בפרלמנט האירופי בשטרסבורג התעוררה בישראל דאגה שמא האירופים יתנכלו שוב לישראל, והפעם בשל הכוונה להחיל ריבונות ביו"ש. שגריר ישראל לאיחוד האירופי, רוני לשנו-יער, ומטה משרד החוץ התאמצו מאוד לטפל בכל ההתנגדויות הצפויות. לצורך זה גויסה גם מפלגת העבודה הישראלית, שיש להם קשרים עם המפלגה הסוציאל דמוקרטית האחות בפרלמנט האירופי. לבסוף, בהצבעה בסוף השבוע שעבר 437 צירים הצביעו בעד, ו102 התנגדו.

במשרד החוץ מסבירים שההחלטה היא סופית, ואף אחת ממדינות האיחוד לא תוכל לפרוש כעת מההסכם עם ישראל. חשיבותו מתחזקת לאור הלחצים באיחוד האירופי להטיל סנקציות על ישראל בשל החלת החוק הישראלי ביו"ש.

שר החוץ, גבי אשכנזי, אמר: "אישור ההסכם הוא ביטוי חשוב של מערכת היחסים בין ישראל לבין אירופה, במיוחד בתחומי הסחר, המו"פ והתיירות. מדובר בבשורה משמעותית שתבטיח את שיקום ענף התיירות והתעופה. אני מודה לשר האוצר ישראל כ"ץ שהחל את התהליך החשוב שהגיע לסיומו היום".

כתיבת תגובה

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
דילוג לתוכן