אנחנו נכנסים לתקופת החורף, שהיא גם "עונת השפעת". תסמיני השפעת דומים לתסמיני הקורונה. מסתובבים בינינו נשאים רבים של נגיפי הקורונה בלי תסמינים, שאינם יודעים שהם חולים, אבל הם מדביקים את סביבתם בתום לב. גם בין הנוסעים בטיסות בינלאומיות יש אנשים כאלה. משרד הבריאות מפציץ אותנו לאחרונה במודעות ותשדירי טלויזיה להתגונן מפני הקורונה במרחב הציבורי, אבל אין הסברה והדרכה לסיכונים בריאותיים בתאי הנוסעים במטוסים.

מה הסיכונים הבריאותיים בטיסות?

ביאט"א מכריזים שהסיכון להידבק בקורונה בטיסה נמוך מהסיכון להידבק בתחבורה ציבורית יבשתית כמו אוטובוסים ורכבות. "מאז תחילת התפרצות הקורונה, היו כבר מיליוני טיסות. ויש מעט מאוד מקרים שדווחו בהם כי יש חשד להעברה במהלך הטיסה".

מצד שני, ישראל מייבאת קורונה בכמויות מדאיגות. באתר של משרד הבריאות מדווחים שבשבועיים האחרונים בלבד נחתו בישראל 118 נשאי קורונה. 53 מהם הגיעו ב37 טיסות של טורקיש איר. כולם יצאו מהארץ עם בדיקת קורונה שבהם בריאים, והם נדבקו בטורקיה או על המטוס. מצב יבוא הקורונה מטורקיה כה חמור עד שפרויקטור הקורונה שוקל להעביר את כל הנוחתים מטורקיה הישר למלוניות קורונה, גם את הבריאים, לפני שידביקו את קרוביהם ומכריהם בישראל. גם ב16 טיסות מארה"ב הגיעו 19 נדבקים, רובם חרדים.  ב10 טיסות מלונדון הגיעו 11 חולים, עוד עשרה נחתו מבולגריה, והיו עוד טיסות נגועות. בממוצע, כמעט על כל מטוס שנחת בישראל התגלה יותר מחולה אחד.

לחברות תעופה שונות יש תקנות ודרישות שונים זה מזה. להלן טיפים שיעזרו לנו להקטין את הסיכונים להידבק בקורונה ובשפעת בטיסותינו הבאות:

אמצעי מניעה

במהלך השבועיים שלפני הטיסה רצוי להכין את הגוף שלנו ולחזק אותו להימנע מהידבקות. בתקופה זו של תחילת החורף אפשר לקבל בקופות החולים זריקות חיסון נגד שפעת. בנוסף, יש הרבה סוגים של יוגורטים עם תוספים פרוביוטים שמחזקים את החיידקים הטובים במעיים שלנו, ובכך עוזרים למערכת החיסון הטבעית להלחם בחיידקים הרעים. גם פירות עם ויטמין C יכולים לסייע למניעת הידבקות. רופאים ממליצים גם על תוספים מלאכותיים של אבץ וויטמינים בכמויות של כאלף מיליגרם ליום.

בוחרים מושב פחות מסוכן

מחקרים חדשים מוכיחים שמושבים ליד החלון הם המסוכנים פחות בטיסות לעומת מושבים ליד המעבר. במעבר חולפים נוסעים עם תסמינים בדרכם לשירותים, ובנשימותיהם ובהתעטשותם הם מפזרים וירוסים וחיידקים. המושבים הכי מסוכנים הם בשורות ליד השירותים, כי לידם ממתינים נוסעים שהשירותים יתפנו, ובינתיים עלולים להדביק את מי שקרוב אליהם.

לובשים מסכת פנים

כאשר אתם טסים לאתונה, "עטו נא" מסכת פנים. חברות התעופה דורשות מאיתנו לחבוש מסכה לכל היעדים ולא רק לאתונה. המסכות יעילות לא רק למנוע הדבקה בקורונה, אלא גם נגד שפעת רגילה. המסכה יעילה במיוחד כאשר חובש אותה נוסע חולה שפעת, והיא מונעת מהחיידקים שלו להתפזר באויר בתוך המטוס. על נוסעים בריאים היא משפיעה פחות, אך עדיין יכולה לחסום את מעבר החיידקים לפה ולמערכת הנשימה שלנו.

שומרים על הגיינה

ידוע שניקיון הידיים ושטיפתם מונעים הרבה מחלות. הדבר נכון במיוחד בטיסה שבה נוסעים רבים נמצאים בתוך תא סגור, והחיידקים מועברים בסירקולציה דרך מערכת מיזוג האויר. חשוב לשטוף את הידיים במים עם סבון, או עם אלכוג'ל או חומר חיטוי אחר על בסיס אלכוהול. רצוי להביא מהבית בקבוקון אלכוג'ל, ולחטא הידיים מידי שעה, או לאחר שנוגעים במשטחים שונים במטוס. כיום רוב חברות התעופה מעניקות בקבוקון או שקית עם חומר חיטוי, שנמצאת על המושב שלנו בכניסה למטוס. אפשר לבקש מהדיילות שקית חיטוי נוספת גם במהלך הטיסה.

מרחיקים את הידיים מהפנים

חיידקי השפעת והקורונה נכנסים לתוך הגוף שלנו דרך האף והפה והעיניים. לא דרך העור. אם חיידקים נדבקו לידיים שלנו כאשר נגענו במשטחים מזוהמים שבמטוס, לא נידבק במחלות כל עוד החיידקים נשארים רק על הידיים. לפיכך עלינו להרחיק את הידיים מהפנים. לא לשפשף את העיניים, ולא לגרד את האף או הפה. ואם אנחנו חייבים לגרד, אז תחילה נשטוף את הידיים במים וסבון ובאלכוג'ל.

חובשים כפפות

כפפות חד פעמיות על הידיים יזכירו לנו לא לגעת בפנים אפילו בשוגג. רצוי להצטייד מראש במספר זוגות של כפפות, ולהחליף לכפפות חדשות לפני כל פעם שאנחנו חייבים לגעת בפנים. את הכפפות המשומשות והטישו המשומש יש להשליך לאשפה מיד בתום השימוש.

מתאפקים לא ללכת לשירותים

בתקופת הקורונה מומלץ להתפנות לשירותים לרוקן את המעיים והשלפוחיות לפני העליה למטוס. עדיף לא להיכנס בכלל לתאי השירותים במטוסים, כי הם מדגרה לחיידקים מכל הסוגים. נוסעים אחרים השתמשו בשירותים לפנינו, ישבו על האסלה והזיעו עליה, נגעו בברז, בכיור, בידית הורדת המים, ונגעו בכפתור הידית מבחוץ ומבפנים. אחדים מהאנשים האלה נושאים חיידקים של שפעת או קורונה או משהו אחד, והם משאירים עקבות של וירוסים וחיידקים בכל מה שהם נוגעים. לכן עלינו לשמור מרחק מהשירותים במטוס.

אם בכל זאת אנחנו חייבים להשתמש בשירותים, עדיף "לשמור נגיעה" ולא לגעת בכלום בידיים חשופות. רצוי לשלוף מגבות נייר מהמתקן שליד הכיור, ולהשתמש בהן בתור חציצה בין האצבעות שלנו לכל מה שאנו נוגעים בו בשירותים, וגם להניח על מושב האסלה לחצוץ בינה לבין העור שלנו. לחילופין, לעטות כפפות כשנכנסים לשירותים, ולהשליכן כשיוצאים.

מתרחקים מהמקומות המזוהמים במטוס

רבים טועים לחשוב שאסלת השירותים היא המקום המלוכלך במטוס. אבל מחקרים גילו שהמקום המזוהם ביותר במטוס הוא… המגש המתקפל מהמושב שלפנינו. הוא עמוס בחיידקים בלתי נראים שנשארו מהאוכל של הנוסעים שישבו במקומנו בטיסות קודמות וממגע ידיהם.

אומנם חברות התעופה מרססות את תאי הנוסעים לפני כל המראה, אבל אי אפשר לסמוך עליהם שהם פותחים גם את השולחן ומחטאים גם אותו, ואין לסמוך על המראה הנקי של המגש המתקפל. לכן עלינו להביא איתנו מהבית חבילה קטנה של מגבונים לחים עם אלכוהול, ולנקות בקפידה את השולחן הזה משני צידיו באמצעות מגבון לח.

אזורים מועדים לנגיפים

גם כיס גב המושב שלפנינו מלא בחיידקים שנפלו מהידיים של נוסעים קודמים שהוציאו והכניסו לשם חוברות, אריזות מזון מרוקנות, ועוד דברים אישיים. בתקופת הקורונה עדיף לא לגעת בכלל בכיסי המושב הללו ובתכולתם.

גם אבזם חגורת הבטיחות עלול להיות נגוע בנגיפים, לפיכך יש לנקות גם אותו במגבון לח לפני שאנו חוגרים עצמנו לקראת המראה. גם את מתגי התאורה שמעל ראשינו רצוי לנקות במגבון לח.

מטפלים בפתחי האיוורור

מערכות האיוורור החדשות מצויידות בפילטרים מסוג HEPA שמסננים 99% מכל החיידקים והנגיפים. אבל למרות זאת עדיין יש מעט חיידקים זעירים שיוצאים מפתח האיוורור מעל ראשינו. פתחי האיוורור של המזגן עלולים להעביר גם חיידקי שפעת ונגיפי קורונה. עלינו לנקות את הפתחים במגבון לח בערך מידי שעתיים.

מומלץ לפתוח את כפתור האיוורור והמיזוג בעוצמה הגדולה ביותר, ולכוון את זרימת האויר ישירות למטה לכיוון הרצפה, ולא לכיוון הפנים שלנו. מחקרים הוכיחו שזרימת אויר ישירות למטה יוצרת מעין "חרוט הגנה" של מערבולת אויר, שסוחפת את החיידקים שיוצאים כשחולה משתעל, ובכך מרחיקה אותם מאיתנו.

שותים הרבה מים

בתוך המטוסים האויר דחוס ויבש יותר לעומת האויר שאנו רגילים לנשום בחוץ. ריריות האף שלנו ודפנות קנה הנשימה עלולים להתייבש בגלל הלחות הנמוכה של האויר הדחוס. כאשר הרקמות של מערכת הנשימה מיובשות, הן רגישות לנגיפים וחיידקים יותר מהרגיל. לכן עלינו להרטיב אותם באמצעות שתיית מים במהלך הטיסה, אף אם איננו צמאים. רופאים ממליצים לשתות 220 מ"ל לשעה, שזה בערך חצי בקבוק קטן של מים מינרליים (מכיל 500 מ"ל). הבעיה היא שאנשי הבטחון אוסרים להעלות למטוס נוזלים מכל סוג בנפח של יותר מ100 מ"ל. הפתרון הוא להביא לטיסה בקבוק ריק, ולאחר עמדות הבידוק הבטחוני למלא אותו מהברזיות שבטרמינל. אח"כ אפשר להוסיף למלא אותו שוב במטבח המטוס.

אגב, קפה ואלכוהול מייבשים את הפה שלנו יותר ממים. עדיף לוותר על שתיה חריפה או חמה בבית ובטרמינל לפני העליה למטוס, וגם במהלך הטיסה.

צילומים: יח"ץ ישראיר ויונייטד

 

 

 

 

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן