משרד הבריאות הודיע בשבוע שעבר על הנפקת "דרכון ירוק". בינתיים, טרם הונפק דרכון כזה, אך כבר עכשיו יש סביבו בלבול ואי ודאות, שגורמים לאנשים לקרוא בטעות בשם "דרכון ירוק" לכל מיני מסמכים רפואיים. הדרכון החדש מעורר ענין רב בציבור הדתי שמתכוננים לנפוש במלונות בחג הפסח הבא עלינו לטובה, וגם בקרב אנשים שמתכוננים לטוס לחו"ל.

המילה "דרכון" מעוררת אסוציאציה של חו"ל. בעיתונים ובטלויזיה אנו רואים דיווחים שמחוסנים העומדים לקבל דרכון ירוק כבר ממהרים להזמין חופשות בחו"ל. אבל זה פייק ניוז. אין קשר בין "הדרכון הירוק" ובין חו"ל, כי הוא נועד להסדיר תנועה רק ברחבי מדינת ישראל. בחו"ל הדרכון הירוק הישראלי אינו מוכר ואינו מחייב שם.

הנה "מורה נבוכים" לשלל המסמכים הקיימים, שאותם יחליף הדרכון הירוק, או יהיה בתוקף כתוספת להם.

  • בדיקת PCR

המסמך הוותיק והנפוץ ביותר הוא אישור בדיקת PCR, שנקרא גם "בדיקת קורונה". הבדיקה מבוצעת בקופות החולים, בבתי החולים, ובאתרי "היבדק וסע" ברחבי הארץ. הבדיקה באמצעות מטושים. זה מקל שבקצהו צמר גפן, המוכנס לחלל הפה והאף לצורך איסוף הפרשות מדרכי הנשימה. במקרים מיוחדים בהם יש צורך בהקלה לילדים קטנים, קשישים, או אנשים עם בעיות אחרות, ניתן לדגום מהלשון בעזרת מטוש או לאסוף רוק למבחנה.

אישור תוצאות שליליות של הבדיקה מאפשר כניסה לבתי מלון, לאיים ירוקים, ולמקומות שונים. האישור בתוקף רק לשלושה ימים לאחר הבדיקה, ולתושבי אילת תוקפו לשבוע. אבל בדיקת קורונה אינה משחררת אותנו מחובת בידוד, מעטיית מסכה, ומשמירה על ריחוק חברתי.

עמדות ביקורת הגבולות ברחבי העולם וחברות התעופה דורשות תוצאות בדיקת PCR בשפה האנגלית כתנאי לעליה למטוס. את הבדיקות האלה מבצעת חברת Check2fly שהקימה מתחמי בדיקה ומעבדות בנתב"ג ובמקומות אחרים בארץ. אישור בעברית לא יעזור לנו בטיסות בינלאומיות. בדיקת הקורונה מאפשרת לנו כניסה למדינות אחרות, ירוקות או אדומות, אבל אינה פוטרת מחובת הבידוד בכניסה לכל מדינה לפי הכללים הנהוגים בה.

בדיקת קורונה שלילית שמבוצעת בנתב"ג לאחר הנחיתה פוטרת אותנו מחובת בידוד במלוניות הקורונה, אבל אינה משחררת מבידוד ביתי לשבים מחו"ל.

  • תעודת מחלים

זה מסמך שמנפיקות קופות החולים לאנשים שפיתחו נוגדנים לנגיף, ואין סכנה שידביקו את סביבתם. מדובר בחולים מאומתים שאושפזו בשל הקורונה, והחלימו ושוחררו מבית החולים. תעודת מחלים ניתנת גם לאנשים שאינם יודעים שלקו בקורונה והחלימו, בגלל שלא הרגישו את תסמיני המחלה. התעודה פוטרת מחובת בידוד מי שחוזרים מחו"ל ממדינות אדומות ומי שנחשפו לחולה מאומת.

תעודת מחלים מבוססת על תוצאות בדיקה סרולוגית באמצעות בדיקת דם. התעודה ניתנת עשרה ימים לאחר הבדיקה הסרולוגית, ואנשים בקבוצות סיכון יקבלו תעודת מחלים בחלוף 20 יום ממועד הבדיקה. תוקפה אינו מוגבל בזמן.

  • תעודת מתחסן

"תעודת מתחסן" זה אישור שנקבל כשבוע לאחר זריקת המנה השניה של החיסון. היא מעניקה פטור מחובת בידוד אחרי מגע עם חולה מאומת או אחרי נחיתה מחו"ל. תעודת המתחסן בתוקף לחצי שנה. ניתן יהיה לקבלה באמצעות האינטרנט בקופת החולים שבה קבלנו את החיסונים. את תעודת המתחסן אפשר לקבל גם בשפות אנגלית, רוסית, וערבית. בקרוב יפסיקו להנפיק תעודות מתחסן, ויחליפו אותן בדרכון הירוק.

  • דרכון ירוק

צילום: נגה ניר נאמן, חדשות ערוץ 2

הדרכון הירוק הוא תעודת מעבר שמאפשרת כניסה לפעילויות שונות, ופתיחה מחדש של הכלכלה. הוא יאפשר תנועה חופשית ברחבי הארץ גם בזמני סגר, וכניסה חופשית לאיים ירוקים.

הדרכון הירוק יונפק על כרטיס מגנטי קטן, הדומה לכרטיסי אשראי ולרישיון נהיגה. בכרטיס הדרכון יופיע גם צילום של בעליו, ויוטבע בו גם ברקוד שיסנכרן אותו עם הדרכונים הביומטרים ותעודות הזהות הביומטריות.

הדרכון הירוק נועד להחליף את תעודות המחלים והמתחסן. כאמור, את תעודת המחלים ותעודת המתחסן ניתן להוריד מהמחשב, ולהדפיסן במדפסת ביתית. כל ילד שמכיר תוכנת פוטושופ יודע להחליף את השם ומספר תעודת הזהות על התעודה. ואכן, התגלו זיופים רבים של תוצאות בדיקת קורונה ושל תעודת מחלים. כיום המחשבים של משטרת ישראל ושל משרד הפנים אינם מסונכרנים עם המחשבים של משרד הבריאות, ולכן לשוטרים שאוכפים את הריחוק החברתי ואת הסגר אין אפשרות לבדוק את אמיתות המסמך שמציגים להם במחסומים ובביקורת הגבולות. הזיופים התגלו בחקירות אפדימיולוגיות שגילו חולים מאומתים שהיו בידיהם טפסים מזויפים של תעודת מחלים או תעודת מתחסן, ואפילו בדיקה קורונה שלילית. אין לדעת כמה תעודות מזוייפות כאלה לא התגלו והן מסתובבות בשוק, בעיקר במגזר הערבי. הדרכון הירוק יונפק על כרטיס פלסטי שקשה לזייפו.

יש בציבור מיתוס כאילו הדרכון הירוק יחזיר אותנו לנורמליות שהיתה לפני מגפת הקורונה, ובזכותו ניפטר מהמסכות ומהריחוק החברתי. זו טעות! חז"ל אמרו ש"אין בין עולם הזה לעולם הבא אלא שיעבוד מלכויות בלבד". אולי בהשראתם קובע משרד הבריאות ש"אין בין בעלי דרכון ירוק ובין אנשים רגילים אלא… בידוד בלבד". ההגבלות של עטיית מסכה וכללי הגיינה שחלים על כלל הציבור, יחולו גם על בעלי הדרכון הירוק.

ההבדל יהיה רק בהוראות הריחוק החברתי. הדרכון הירוק יאפשר השתתפות בהתקהלויות מסוגים שונים, שישתנו מעת לעת על ידי משרד הבריאות לפי התפתחות המגפה. נכון למועד כתיבת שורות אלה הדרכון מאפשר כניסה חופשית למופעי תרבות וחזנות, אירועי ספורט, כנסים מקצועיים, מוזיאונים ואירועים שונים. אבל הוא אינו מתיר התקהלויות בבתי כנסת, תפילות במנין באולם או בחדר סגור, תחבורה ציבורית, בתי ספר, חנויות רחוב, ומקומות עבודה. במשרד הבריאות עדיין לא החליטו אם הדרכון הירוק יאפשר כניסה חופשית גם למסעדות ובתי קפה, למלונות, לקניונים, לבריכות שיחה ולחדרי כושר.

הדרכון הירוק אינו פוטר את הטסים לחו"ל מחובת בדיקת קורונה מעודכנת. בחו"ל לא מכירים בו, והוא אינו משחרר מבידוד לפי הכללים בכל מדינה.

במשרד הבריאות פועלים כדי שהדרכון הירוק הישראלי יהיה בתוקף גם במדינות אחרות, כמו רישיון נהיגה בינלאומי ותעודת חיסון צהבת בכניסה למדינות אפריקה.

מוזר בעיניי שקוראים לו "דרכון ירוק", כי הדוגמאות שראיתי הן בצבע כחול. ראיתי גם צילומי פוטומונטז' של פנקס דרכון ישראלי בצבע ירוק, שהוכנו ע"י גרפיקאי מוכשר בתוכנת פוטושופ. אבל הדרכון הירוק לא ייראה כך. הוא נקרא "ירוק" בגלל הערים והמדינות הירוקות או האיים הירוקים. אולי במשרד הבריאות יתעשתו, וידפיסו אותו בצבע ירוק, כראוי לשמו.

  • פספורט בינלאומי ירוק

גם בעולם הגדול ישנם כל מיני תעודות ומסמכים הקשורים לקורונה, שגורמים לבלבול ומבוכה בביקורת הגבולות ובבתי החולים בעולם. לכן במשרד הבריאות האמריקאי עובדים על הנפקת מסמך בפרוטוקול בינלאומי אחיד, שאינו ניתן לזיוף או להעברה מאדם לאדם.

שני  הפרויקטים המובילים בעולם הם CommonPass והשני -IATA Travel Pass. בימים אלה עובדים על הפקתם ביאטא (האיגוד הבינלאומי לתעבורה אווירית) בשיתוף עם הCDC, המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן. פיתוח הפספורט הירוק הבינלאומי נעשה בשיתוף פעולה עם מדינות אחרות, וביניהן גם משרד החוץ הישראלי. ישראל התחייבה להעביר אליהם את בסיס הנתונים של המחוסנים, בפורמט שיוכל להשתלב בתקנים הבינלאומיים.

ככל הידוע בינתיים, הפספורט הבינלאומי הירוק יהיה טופס דיגיטלי על אפליקציה בטלפון הנייד. בעלי הפספורט יוכלו להדפיס באמצעות האפליקציה אישור תקני שיוצמד לדרכון שלנו, ואותו נתבקש להציג לפני כל טיסה ובעמדות ביקורת גבולות בעולם. כאמור, פספורט זה עדיין לא קיים, אבל צפוי שהוא יחליף גם את הדרכון הירוק הישראלי, לפחות לנוסעים לחו"ל.

One thought on “חנוך לנער לפי… דרכון ירוק”
  1. יואב קיש לא מכיר את עשרת הדיברות ובעיקר לא את הדיבר: לא תשקר. האיש שקרן פתולוגי וכל הנתונים שהוא מציג, כולל הדרכון הירוק הם המצאות שנועדו לוודא שהעם יתחסן. אין לדרכון הזה שום משמעות ובכל מקרה הוא לא תקף בחו"ל. לא בחו"ל רגיל ולא בחו"ל מהודר.

כתיבת תגובה

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
דילוג לתוכן