הועידה הראשונה של קבוצת "חו"ל מהודר" התקיימה השבוע בכפר חב"ד. בועידה השתתפו כמאתיים אנשי תיירות דתיים מהמגזרים החרדי והדתי לאומי, סוכני נסיעות, מסעדנים, משגיחי כשרות, מדריכי טיולים, ובלוגרים ועיתונאים.

יוזם ומנהל הקבוצה, המכונה "דודי הצדיק", נשא נאום ברכה שבו הציג את הישגי הקבוצה. הוא תיאר מקרים שבהם חברי קבוצה עזרו זה לזה לפתור בעיות שאיתן התמודדו הלקוחות שלהם בעת שהותם בחו"ל. זאת למרות שמבחינה עסקית החברים לפעמים מתחרים זה בזה על אותו קהל יעד. כמי שמכיר היטב את הנהלת התאחדות סוכני הנסיעות, אני מעיד אישית שסוכני הנסיעות החילוניים יכולים רק לחלום על פירגון וסיוע הדדי שכזה.

שי מאור, מחברת אשדיר, הציג על הגלובוס את פריסת הפעילות של כלל חברי הקבוצה, ומהמצגת שלו עולה תמונה שחברים בקבוצה מפעילים נופשונים ומלונות ומסעדות בכל מדינות אירופה.

בועידה נאם גם הרב יוסף גרמון, הרב של גואטמלה, שהגיע בראש משלחת אנשי עסקים שליוו את נשיא גואטמלה לחנוכת השגרירות החדשה שלהם בירושלים. לרב גרמון יש חלק חשוב בהשפעה על החלטת ממשלת גואטלמה להעביר את השגרירות לירושלים. הרב נחמיה רוטנברג נשא נאום הסבר על היבטי כשרות בסופרמרקטים באירופה, ועל הליכי ההשגחה במפעלי מזון גדולים.

הרב ישראל גרינהויז מלונדון ריתק את הקהל בסיפורי חוויותיו מביקוריו האחרונים בצפון קוריאה, וזאת בליווי צילומים נדירים שלא פורסמו ברבים. סוכן הנסיעות אפרים קמיסר הציג את אחד מסרטוני היוטיוב בסדרת "קונקשן", שהוא מפיק יחד עם חבר אחר בקבוצה.

מעבר להרצאות המענינות שנשמעו מדוכן הנואמים, הערב הזה היה הזדמנות נטוורקינג נדירה ומועילה להיכרויות עם אנשים אחרים העוסקים בתחום. אף אני זכיתי להכיר לראשונה כמה "תותחים" ושחקני מפתח בענף התיירות הדתית, שעד כה רק קראתי עליהם או שמעתי עליהם מפי זרים. קשרים חדשים רבים נוצרו באופן שיכול להתפתח בעתיד לעסקים גדולים ולשותפויות עסקיות.

ראוי להזכיר גם את המכובדות והמקצועיות של הועידה. לפני האירוע חשבתי שזה יהיה עוד מפגש בסגנון של שטיבל, עם הרבה "מיקווה נאייעס". אבל כשהגעתי לאולם בכפר חב"ד נוכחתי שהועידה מאורגנת למופת. נער הייתי וגם זקנתי, ובקריירה העיתונאית שלי השתתפתי בהרבה מאוד ועידות וכנסים ברמה ארצית ובינלאומית. ואני יכול להעיד שהועידה של חו"ל מהודר לא נפלה מהסטנדרט של ועידות רציניות, כמו ועידת המלונאים שהתקיימה אך לאחרונה בירושלים, או כנס התאחדות סוכני הנסיעות לפני כחודשיים.

לדעתי, החשיבות הגדולה ביותר של ועידת "חו"ל מהודר" הוא בעצם קיומה. נראה לי שבזכותה הנישה של התיירות הדתית זכתה לחיזוק ולמינוף ברמה היסטורית. אפשר לומר שמעמד סוכני הנסיעות החרדיים זכה לשידרוג ממחלקה פשוטה למעין "מחלקת עסקים" של עולם המסחר. בעבר, המגזין "שבתון" הקפיץ את המעמד הציבורי של התיירות הדתית, והוכיח שיש ביקוש גדול למידע על חופשות ואתרי טיולים בישראל ובעולם. ועידת חו"ל מהודר היא שלב נוסף בשידרוג המעמד. מאחורי הצלחת הועידה מסתתר מסר של הכרזה "אנחנו על המפה!". בזכות דודי הצדיק, התיירות הדתית כבר אינה נישה זניחה בענף התיירות הגדול, ואנחנו כבר לא "אח חורג". הועידה הוכיחה שסוכני הנסיעות הדתיים וציבור הלקוחות שלהם הם פלח שוק חשוב, שראוי להתיחסות כמו כל בן משפחה. כיום תחום כשרות המזון זוכה להכרה ויחס רציני מצד יצרני המזון ומצד בעלי המסעדות החשובות. פעם גם הם לא התיחסו ברצינות הראויה להיבטים של הציבור הדתי, עד שנוכחו שכדאי להעניק לזה יחס רציני, מנימוקים עסקיים טהורים. נראה שכך יקרה בשנים הקרובות גם בתחום התיירות הדתית, בין השאר בזכות קבוצת חו"ל מהודר.

גם העיתוי של הועידה היה מוצלח. דודי הצדיק לא היה יכול למצוא בלוח השנה מועד מתאים יותר לזמן את ועידת התיי-רות, מאשר לפני החג שבו קוראים את מגילת-רות.

 

 

כתיבת תגובה

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
דילוג לתוכן