המענקים המעטים שחילקה הממשלה סיפקו סיוע מזערי למעט עסקים בלבד, בשל הקריטריונים שהוגדרו בהם, ומעטים המשרדים שהצליחו לקבל הלוואות מהקרן בערבות המדינה. כך מודיעה טלי לאופר לסוכני הנסיעות במנשר בו היא מדווחת עליהם על פעילות ההתאחדו מול הגורמים הממשלתיים.

לדבריה, מפרוץ המשבר ועד עתה פועלת ההתאחדות ללא לאות מול כל גורמי הממשלה על מנת לדרוש פיצוי וסיוע לענף, וכן על מנת לשים את ענף הנסיעות על סדר היום מול כל הגורמים הממשלתיים.

טלי לאופר, מנכ"לית התאחדות סוכני הנסיעות, דורשת מהממשלה מתווה מענקים ייעודי לענף,  מאחר והפעימות שניתנו עד כה אינם תואמים את מבנה הענף, מאפייניו הייחודיים ועומק הנזק שנגרם לו. הקריטריונים התעלמו מחברות בעלות מחזור שנתי של מעל 20 מיליון ₪, ונועדו לתת מענה לעסקים שהיו סגורים לחודשיים, להבדיל מענף הנסיעות שעדיין אינו רואה את האור בקצה המנהרה. גם תכנית המענקים שנועדה לתמרץ עסקים להשבת עובדים איננה רלבנטית לענף שאינו צפוי לשוב לעבודה בתקופה הקרובה.

בנוסף, ההתאחדות דורשת להאריך את החל"ת לעובדי הענף עד תום המשבר ומתן הקלות וסיוע ספציפי בתחום. רוב עובדי הענף נמצאים בחל"ת כבר מספר חודשים, ובהיעדר החלטה על הארכת חל"ת גורפת לחודשים הקרובים, ייפלטו רבים מהם ממעגל העבודה. אמנם משרד האוצר החליט להאריך את תקופת הזכאות לאבטלה בכ-35 ימים, אך הארכה זו אינה מספקת לעובדי הענף, לפיכך ההתאחדות תמשיך בפעילותה הנמרצת מול משרד הרווחה וועדות הכנסת הרלבנטיות להארכת חל"ת לעובדי הענף בתשלום, ללא אבחנה בגילם וותק העסקתם, ולמתן הקלות וסיוע ספציפי בנושא.

ההתאחדות פועלת גם להקמת קרן הלוואות בערבות המדינה לעסקי התיירות. למעשה, המדינה התחייבה כבר לפני זמן רב להקים קרן הלוואות ייעודית לענף בתנאים מועדפים. אך למרות זאת טרם ניתן פתרון מניח את הדעת. מצפים כח מחר (יום שני) תאשר וועדת הכספים את הקמת הקרן. יצוין כי נציגי ההתאחדות משתתפים בכל ישיבות הוועדות בנושאים הרלבנטיים, לרבות בוועדות הכספים, הכלכלה והקורונה. בנוסף, ראשי ההתאחדות החלו סבב פגישות עם חברי הכנסת השונים על מנת לגייסם לטובת המאבק.

טלי לאופר שוללת את התבטאויותיו של שר התיירות כי הוא עוסק רק בתיירות נכנסת, ואיננו מטפל במשרדי הנסיעות ומארגני התיירות העוסקים בתיירות היוצאת. "ההתאחדות אינה מקבלת אמירה זאת בכל צורה, נפגשנו יו"ר ההתאחדות ואנוכי עם שר התיירות, מנכ"ל משרדו וצוותו המקצועי, ובה הבהרנו את עמדתנו בנושא, פירטנו את מצוקת הענף ודרשנו סיוע בכל הנושאים". משרד התיירות התחייב לסייע בכל המהלכים הנדרשים. ישיבת המשך מול משרד התיירות תקבע לימים הקרובים.

ההתאחדות פועלת גם מול משרד התחבורה לקביעת תאריך יעד להפעלת טיסות להניע קדימה את ענף הנסיעות, התיירות והתעופה, כפי שעושות מדינות רבות אחרות. לעניין זה נפגשו נציגי ההתאחדות והענף עם שרת התחבורה, מירי רגב. בנושא זה יש שיתוף פעולה עם גופים נוספים בענפי התעופה והתיירות.

ההתאחדות שותפה בכל מאבקי לה"ב לטובת העסקים והעצמאים במדינה לרבות בנושא דמי האבטלה לעצמאים, איחוד שנות מס 2019 ו-2010, וכיו"ב. במסגרת הפעילות בלה"ב התקיים מפגש היכרות וקידום שיתוף פעולה עם שר הכלכלה הנכנס, מר עמיר פרץ, אשר במהלכו הצגתי לשר את מצוקת הענף והדרישה הדחופה לסיוע.

 

כתיבת תגובה

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
דילוג לתוכן