נראה שהתאחדות המלונות מתפצלת ומאבדת מכוחה. קבוצה לא קטנה של מלונאים מורדים בהתאחדות, והתארגנו במסגרת חדשה של "איגוד המלונות העצמאיים".

המלונאים שמארגנים את הגוף החדש קובלים שהתאחדות המלונאים קיפחה אותם והפסיקה לייצג אותם למעשה, וכי היא דואגת רק לאינטרסים של הרשתות הגדולות כמו פתאל ישרוטל וכדומה. לדבריהם, לבעלי מלונות של פחות ממאה חדרים אין בכלל זכות הצבעה בהתאחדות המלונות.

טענות שכאלה מבעבעות מתחת לפני השטח כבר זמן רב. שמענו כבר בעבר ממלונאי טבריה, שהתרעמו על שהמדינה החריגה אותם מפרויקט 'איים ירוקים' של שרת התיירות אורית פרקש. במסגרת פרויקט זה ניתנו הקלות והטבות רק למלונות באילת ובים המלח. המלונאים בטבריה ביקשו שיוויון, ואז התברר להם שנשיא התאחדות המלונאים לשעבר, אמיר חייק, שאמור היה לייצג גם אותם, פעל לטובת המלונות הגדולים בלבד, ולכאורה התפשר על חשבון הקטנים. (אמיר מכהן כיום כשגריר ישראל באיחוד האמירויות, ולא נתן לקבל את תגובתו).

לדברי המלונאים, אמיר חייק היה "בובה של פתאל וישרוטל". המלונאים טוענים שבמשא ומתן מול משרד האוצר בנושא הסיוע והפיצויים לענף, פועלת התאחדות המלונות לטובת הרשתות הגדולות על חשבון בתי המלון הקטנים יותר. בשנת הקורונה, בשבעה מחודשי 2020 פוצו המלונות ב650 שקלים לחדר לכל המלונות, אך ב2021 ירדה התמיכה ל200 שקלים בלבד לחדר. הסכומים האלה כוללים מע"מ.

"פעם ההתאחדות היתה לנו כמו בית שני, אבל מאז שרשתות הענק השתלטו על ההתאחדות אנו מרגישים שם כמו בן חורג" אומר אבי זנדברג, מראשי האיגוד החדש. יש מלונאים קטנים הטוענים שההתאחדות מחזקת את הרשתות הגדולות. הן רוכשות יותר ויותר מלונות קטנים, ובכך עלולות ליצור קרטל שיגרום לעליית מחירים גדולה בענף. האיגוד החדש רוצה לפעול בעד תחרותיות.

מלונאים רבים בארץ אינם חברים בהתאחדות המלונות בגלל שחושבים שאינם מקבלים תמורה על האגרות ודמי החבר הגבוהים. ציפי נטל, מבעלי מלון אסטוריה גליליי ומיוזמי הקמת האיגוד, אומרת שיותר מחמישים מלונות כבר הצטרפו לאיגוד החדש, 14 מתוכם היו חברי התאחדות המלונות ופרשו ממנה כעת.

בין המלונות שפרשו כעת מלון יהודה בירושלים, בניהול ישי ברנע, שהפסיד בהתמודדות על נשיאות ההתאחדות מול ניסנקורן. בנוסף, רשת סמארט, מלון רוטשילד תל אביב, מלון דיאגילב תל אביב, ומטבריה- מלון דונה גרציה, אבי זנדברג, מנכ"ל מלון אסטוריה, יו"ר התאחדות המלונות בטבריה, והמלונות רויאל פלז'ה, אמילי, אביב, ואחרים. ראשי ההתארגנות אומרים שישנם עוד חברים רבים בהתאחדות המלונות שרוצים להצטרף, אך לפי שעה הם חוששים שההתאחדות תמנע מהם את הסיכוי הקטן לקבל את מענקי הסיוע מהמדינה.

ציפי נטל אומרת: "ראשי התאחדות המלונות מטעים את הציבור בכך שהם גורמים לאנשי ענף המלונאות לחשוב כאילו מענקים ממשלתיים עוברים דרכם, ולכאורה תלויים באישור של התאחדות המלונות למשרד האוצר לגבי כל מלון. זה לא נכון. ראשי משרד התיירות הזדעזעו לשמוע מאיתנו על האמירות הללו".

בינתיים משרד האוצר סירב לחלק עוד מענקים למלונאים, בגלל הרווחים הגדולים של ישרוטל והדיבידנדים הגבוהים. סבלו מכך המלונאים האחרים, במיוחד הקטנים. בזכות התערבות הפורום המלונאים הקטנים אושר לאחרונה מתווה פיצויים של 150 מיליון שקליםף שיועבר למלונות שהתבססו על תיירות נכנסת, והכנסותיהם היו עד 40% מההכנסות לפני הקורונה.

ראשי האיגוד החדש סימנו לעצמם יעד של כמאה חברים באיגוד המלונות העצמאיים.

ומה בעתיד?

האיגוד החל לפעול להשגת הסכם שכר חדש לעובדים, שיהא מותאם למלונות קטנים. כיום יש הסכם שכר קיבוצי מול ההסתדרות, שעליו הוצא צו הרחבה לכל המלונות בישראל. "אבל זה לא מתאים לנו" אומרת ציפי.

בנוסף, האיגוד החדש יפעל לשתף פעולה עם התאחדות משרדי הנסיעות בנושאי שיווק ופרסומים. לדברי ציפי, עד היום התאחדות המלונות סירבה להגיע לתיאומים והסכמות עם סוכני הנסיעות, בגלל שהמלונות הגדולים יכולים להסתדר במכירות גם בלעדיהם. זה הולך להשתנות. "נעשה שיווק משותף לכל המלונות שירצו, בשיתוף עם התאחדות סוכני הנסיעות ועם הארגון לתיירות נכנסת".

והכי חשוב, עד היום לא נשמע קולם של בעלי המלונות הקטנים, וזה הולך להשתנות בעתיד הקרוב. יש להם גם אילוצים וצרכים שונים מאלה של הגדולים, שלא דאגו לקטנים.

מהתאחדות המלונות נמסר בתגובה: ״אנו מצרים על כך שדווקא בתקופה שבה ההתאחדות פועלת ללא לאות למען גיבוש פתרונות לענף כולו הנתון במשבר העמוק בתולדותיו, פועלת קבוצה קטנה שאחד או שניים מחבריה התמודדו והפסידו בבחירות דמוקרטיות שנערכו לאחרונה, לפצל את הענף, גם לאחר שערעורם נדחה על ידי בית המשפט. מדובר למרבה הצער בצעד קטנוני, נקמני וחסר אחריות, והתאחדות בתי המלון, שרוב חבריה הינם בתי מלון קטנים לצד הרשתות, מתחייבת להמשיך ולפעול ללא לאות למען כלל הענף ועובדיו כפי שנעשה עד כה".
דילוג לתוכן