תאילנד היא יעד מבוקש מאוד לתיירים ישראלים, גם מהציבור הדתי. בתי חבד פועלים במרכזי התיירות הפופלריים בתאילנד כמו בנגקוק, פוקט, צ'אנג מאי, וקוסאמוי. אבל בעיר פטאיה מזרחית לבנקוק אין בית חב"ד, למרות אלפי הישראלים המבקרים שם מדי שנה, ומאות היהודים הנמצאים בעיר בכל פרק זמן נתון. אם אתם מתכוננים להגיע לפטאיה,כדאי להכיר את התחליף הפרטי לבית חבד.

הקבלן החיפאי דוד מרסיאנו הגיע לבקר בתאילנד לפני כעשרים שנה וזיהה את הפוטנציאל בפיתוח פרוייקטים למגורים בעיר פטאיה. "קניתי אדמה והתחלתי לבנות" הוא אומר. עד מהרה הפך להיות אחד מיזמי הנדל"ן הגדולים בפטאיה. כיום הוא מעורב בבניית 5 פרוייקטים למגורים, שבכל אחד יותר מ400 דירות. בבעלותו גם שני מלונות בפטאיה, 'סנטרה אזורה' ו'סנטרה אווניו' (הכשר).

דוד מרסיאנו הרגיש צורך להתפלל במנין גם שם. "ראיתי שאין אף בית כנסת בפטאיה, אז שכרתי עוד חדר במלון שבו גרנו, והפכנו אותו למקום תפילה. אח"כ עברנו לדירה פרטית, וגם שם הפכנו את אחד החדרים למעין בית כנסת". חבריו מספרים שבשנת 2001 היה דוד יורד לרחוב וממתין עד שיעברו שם ישראלים, והיה מזמין אותם להצטרף אליהם לתפילות ולסעודת השבת. מספר המשתתפים הלך וגדל, והדירה הייתה צרה מלהכיל את כולם. התברר שהיה בפטאיה ביקוש רב לתפילות במנין ולאוכל כשר, אבל אף ארגון מסודר לא סיפק את הביקוש הזה.

חז"ל אמרו "במקום שאין איש – הֶיֶה איש!". דוד מרסיאנו לקח את הדברים כפשוטם. לאחר תפילות קבלת שבת ומוסף של שבת הוא הציע ארוחות למתפללים על חשבונו. "הייתי מבשל דגים בעצמי ומכין סלטים" הוא נזכר, "כי לא היה בשר כשר בפטאיה".

בשנת 2004, לאחר התייעצות עם רבנים בישראל, החליט דוד להשקיע מכספו ולהקים את בית הכנסת הראשון והיחיד בפטאיה. את בית הכנסת החדש הוא מיקם באחד מהפרוייקטים שבנה באותהת תקופה.

בשנת 2014 החליט דוד מרסיאנו להקים יחד עם יזם הנדל"ן קובי אלבז גם מלון 4 כוכבים, כשר ושומר שבת. למלון קוראים 'סנטרה אווניו' Centra Avenue. על דלתות כל חדרי המלון נקבעו מזוזות. בשבתות וחגים אפשר לפתוח את הדלתות גם עם מפתח מיכני, במקום הכרטיס המגנטי שכרוך בחילול שבת.

בנוסף, בתוך מלון סנטרה אווניו הקימו גם בית כנסת "משה ויוסף", על שם אבותיהם משה מרסיאנו ז"ל ויוסף אלבז ז"ל. בית הכנסת נחנך במעמד רבנים מישראל שהוטסו מישראל על ידי דוד, עם הכנסת ספר תורה מהודר.

מסעדת המלון היא כשרה, ונקראת "ברכת אליהו", על שם הרב אליהו שלוש ז"ל מחיפה, חברו של דוד שנהרג בתאונת דרכים. מסעדה זו היא היחידה הכשרה בעיר. את בשרים הם קונים מבית חב"ד בבנגקוק. גם אורחים לא יהודים שמתאחים במלון מקבלים שם רק אוכל כשר וטעים.

כיום מממן דוד מרסיאנו את בית הכנסת והמסעדה לבדו. בית הכנסת מארח בחינם כמאתיים מתפללים וסועדים בשבתות ובחגים. יש האומרים כי בית הכנסת זה הוא היחיד בדרום מזרח אסיה שמתפללים בו במניין מדי יום בשחרית, מנחה וערבית. בבית הכנסת מקיימים גם הילולות לעילוי נשמות צדיקים, מעבירים בו שיעורי תורה בכל יום חול בין מנחה לערבית ובמוצ"ש, וכן ערבי קירוב לבבות בהשתתפות זמרים ורבנים אותם דוד מטיס מישראל לחיזוק הקהילה היהודית בפטאייה. לפני פרוץ הקורונה הביא לשם אפילו את הרב זמיר כהן מ'הידברות', שהעביר סמינר של 4 ימים מלאים של לימוד תורה לתושבי פטאיה.

דוד מרסיאנו (מימין) עם הרב זמיר

בגלל מגיפה הקורנה סגרה תאילנד את הגבולות לכניסת תיירים. כתוצאה מכך רבים מהמקומיים בעיר נקלעו למצוקה כלכלית קשה. דוד, ממקום מושבו בישראל, החליט להקים מפעל חסד של הכנה וחלוקת 300 מנות מזון ושתייה מדי יום לתושבים מקומיים. החלוקה מתבצעת בפתח המלון הכשר, כשדגלי ישראל ותאילנד מונפים זה לצד זה. מפעל החסד הפרטי שלו נמשך כבר למעלה משלושה חודשים, וממשיך להעניק מנות מזון חמות בכל יום גם ללא-יהודים.

חלוקת מזון בכניסה למלון

גם בתקופת משבר הקורונה ממשיך בית הכנסת "משה ויוסף" ממשיך להחזיק מדי יום במניין של מתפללים, ומסעדת "ברכת אליהו" ממשיכה לארח בחינם יהודים בערבי שבת וחג. "בשבת האחרונה התפללו שם שלושה מניינים זה אחר זה" הוא מציין בסיפוק.

הכתובת: 198/30Moo 9 Nongprue Bang Lamung District, Chon Buri 2015

 

2 thoughts on “צא ולמד ב-Centra פטאיה”
  1. כל הכבוד לדוד מרסיאנו ולצוות המובחר אשר איתו.
    יישר כוח גדול על פועלו זה לא מובן מאליו להאכיל 300 מנות מידי יום לאנשים חסרי כל.התארחתי במלון הכשר ולאחר התפילה מקבלים ארוחת בוקר טובה וטעימה ללא עלות
    מאחל לדוד מרסיאנו ולצוות המובחר שלו יישר כוח גדול הרבה בריאות אושר עושר ועשייה מרובה

כתיבת תגובה

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
דילוג לתוכן