פסטיבל "דרום אדום" יתקיים גם השנה, אך במתכונת מיוחדת בהתאם להגבלות הקורונה. על כך הכריזה היום לבנת גינצבורג, מעמותת התיירות של המועצות האזוריות בצפון הנגב, במסיבת עיתונאים שנערכה בזום. הפסטיבל יתקיים לאורך כל חודש פברואר, ואולי יימשך גם בחודש מרץ, אם הכלניות עדיין יפרחו.

בימים אלה מכוסים שדות רבים בצפון הנגב במרבדים של כלניות אדומות, והטבע אינו מושפע ממגפת הקורונה. אבל עמותת התיירות חבל הבשור דווקא מושפעת מאוד מהקורונה. העמותה מארגנת את פסטיבל "דרום אדום" זו השנה ה16, והפעם עם פתרונות יצירתיים להתמודד עם מגבלות הקורונה.

האתגר הראשי הוא להתמודד עם כללי הריחוק החברתי, ולמנוע התקהלות של יותר מ10 אנשים. "הנגב רחב מאוד ואדיר בשטחיו, ויש בו מספיק מקום לכולם בלי להתקהל" אמרה לבנת גינצבורג, "אנחנו מזמינים את הציבור להרשם מראש באתר שלנו, ונקבע להם זמני ביקור ופעילויות במסגרות של קפסולות מבודדות לפי הנחיות משרד הבריאות".

לרשות המטיילים יעמדו נקודות חלוקה של תכנית הפסטיבל. עמדות מידע יפעלו ב"שבילים-COLUMBIA" בצומת דבירה, ובמרכז "לה מדווש" בבארי. השנה מציעה עמותת תיירות חבל הבשור הנחה של 50% לסבסד את כל האטרקציות התיירותיות.

צעדת הכלניות ומירוץ הכלניות יתקיימו במתכונת שונה. צעדת הכלניות תתקיים במשך 5 ימים. לא יהיו התקהלויות. כל משתתף יקבל ערכה עם מפה, ויצעד או ירוץ לפי המפה. יש שלשה המסלולים מסומנים, אבל לא ימדדו זמן למשתתפים. אירועים אלה יהיו גמישים השנה יותר מבעבר, וכל אחד יוכל לבחור את המועד והמקום בהרשמה מראש, ובניגוד לשנים קודמות לא נהיה כבולים ללו"ז של מארגני הפסטיבל.

במסגרת הפסטיבל יתקיימו הפעם רק חלק מהארועים המסורתיים. לאורך הפסטיבל יתקיימו סיורים מודרכים בחינם, רובם בהדרכת קרן קימת לישראל ורשות הטבע והגנים. בסיורים ייקחו אותנו אל מוקדי הפריחה, ואל הנקודות ההיסטוריות באזור, שם נכיר את הכלים הקדומים ששימשו את התושבים לאורך שנות ההתיישבות. סיורים נוספים יגיעו אל נקודות טבע עוצרות נשימה, סיורי שקיעה וערב יצאו באתרים חקלאיים. סיורים נוספים יתקיימו בעיר שדרות, שם נשמע את סיפורה של העיר, החוויה המרוקאית, סיור ומופע עם חיים אוליאל, סיורי טעימות קולינריים ועוד.

המארגנים פיתחו אפליקציית "רואדיו" Roadio- משחק מבוסס מיקום שיהפוך את הדרך והביקור לחוויה, עם מסלולים, חידות ומשימות על הפרחים, האטרקציות המגניבות באזור, והעסקים המיוחדים. צוברים נקודות ויכולים לזכות בפרסים.

למבקרים כדאי לפתוח גם את אפליקציית 'מטרונגב' שמציגה מפה אינטראקטיבית עם כל מה שאפשר לעשות באזור, אזורי פריחה, אטרקציות, צימרים, הטבות ייחודיות ועוד. במהלך דרום אדום יהיה ניתן ליהנות גם ממשחקי ניווט- דרך מהנה לחוות את האזור בצורה עצמאית, לנווט ולהתמצא במרחב, בלי לגעת בוויז.

בפסטיבל השנה יהיו חידושים, כמו פעילויות אקסטרים של טיסה בכדור פורח מעל מרבדי הכלניות והפרדסים והשדות במושבי צפון הנגב. צניחה חופשית מעל הכלניות תתבצע ממטוסים שימריאו משדה תימן. בפסטיבל השנה תהיה פעילות גם במגזר הבדואי. נשים בדואיות יארחו את המעוניינים בבתיהן ברהט, ויציגו את התרבות והמאכלים הבדואים.

וברוח עידן הקורונה יש חידוש גם של "מתחם אדום” "Red Space" שכולל שולחנות עבודה בטבע בין הכלניות. מגפת הקורונה דחקה רבים לעבוד על המחשב הנייד שלהם מהבית, אז למה לא לעשות זאת בחיק הטבע באוירה מרגיעה ופסטורלית? ב'מתחם האדום' שהכינו עבורנו ליד חניון יער שוקדה, יהיה חיבור חינם לאינטרנט, ופינות קפה. ובהפסקות מהעבודה אפשר להשתרע שם על מחצלות וכריות.

מסעדות ודוכני אוכל שחגגו בפסטיבלים בשנים הקודמות יהיו סגורים בפסטיבל השנה. אבל עסקים מקומיים נערכו להכין מארזים של סלי פיקניק, שאפשר יהיה להזמין מראש ולאסוף אותם מבית העסק. גם רוב הסדנאות בבתי האומנים והשפים לא יתקיימו בפסטיבל השנה.

ויש בשורה גם לציבור שומרי השבת. בפסטיבלים בשנים שעברו עיקר הפעילויות נערכו בשבתות, שבהן רבים מאוד פקדו את האזור ואת שדות הכלניות. השנה לא יהיו ארועים בשבתות, והעיקריים שבהם הועברו לימי שישי. מעתה גם אנחנו נוכל ליהנות כמו הציבור החילוני.

אומרים שמרוב עצים לא רואים את היער. "העצים" הם שפע הפעילויות בפסטיבל דרום אדום. אבל עלינו לראות גם את "היער" של היוזמה האמיצה לקיים אירוע תיירותי מסורתי בצל המשבר שמשתק את ענף התיירות. עמותת תיירות הבשור סרבו להרים ידיים ביאוש תבוסתני, והחלו לעבוד על הכנת הפסטיבל כבר בחודש אוקטובר 2020. התוצאות שהוצגו לנו היום מרשימות מאוד גם בהיבט הערכי, ולא רק בשפע הפרטים. עמותת הבשור ראויה להיות מופת לתיירנים בכל הארץ. שאפו!

לפרטים נוספים:  www.habsor.co.il או בדף הפייסבוק" פסטיבל דרום אדום"

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן