פרשת השבוע מתחילה בפסוק "שְׁלַח לְךָ אֲנָשִׁים וְיָתֻרוּ". כשאנחנו מתכננים טיול לחו"ל אנו בוחנים אתרים שבהם נוכל לקיים "וְיָתוּרוּ". במסגרת ההכנות כדאי גם להכיר חוקים מקומיים, כדי לא להסתבך עם החוק במדינות היעד. במשך שנים רבות של טיולים פרטיים ובהדרכת קבוצות בחו"ל, נתקלתי גם ב'דינא דמלכותא' מעוררי גיחוך, שמתאימים לדרשת רב פורים יותר מאשר לספרי החוקים.

אלה העדות והחוקים והמשפטים אשר ציוו מחוקקים בחו"ל, חלקם מוזרים ומשעשעים. אני מחלק אותם לשני סוגים: "מדאורייתא"- חוקים שנאכפים בקפידה. "מדרבנן"- חוקים שבהם השוטרים המקומיים מקלים ראש, ומסתפקים רק באזהרה.

לאווין "מדאורייתא"

ונציה– אסור להאכיל את היונים בכיכר סן מרקו, ובכל רחבי העיר. פעם האכלת היונים היתה אטרקציה תיירותית מקובלת למשפחות עם ילדים, אבל בשנת 2008 נחקק חוק שאוסר זאת. שוטרים אוכפים אותו ונותנים אזהרה לכל מי שמאכיל יונים, ומי שנתפס פעם שניה מקבל קנס של 700 יורו.

פירנצה – חוק עזר מקומי דורש לשמור על התרבות המכובדת של העיר. החוק מפרט דוגמאות של עבירות עליו, וביניהן איסור לאכול בקרבת כנסיות ומוזיאונים או מבנים ציבוריים אחרים. לפיכך אל תוציאו מתיקכם את הכריכים כאשר אתם יוצאים מבית הכנסת הגדול, או כשאתם יושבים לנוח על מדרגות הדאומו, או ברחבה מחוץ למוזיאונים.

רומא– אם אתם מגיעים עם הכלב שלכם, דעו שהחוק מחייב אתכם להוציא את הכלב לטיול לפחות פעם אחד ביום. אחרת אתם צפויים לקנס של 625$. בטורינו יש חוק עזר עירוני שדורש להוציא את הכלב לטיול 3 פעמים ביום, וגם חוק שאוסר לצבוע את שיער כלבי הפודל.

אתונה– יש חוק שאוסר להלך בנעלי עקב באקרופוליס ובפרתניאון. נחקק בשנת 2009 לאחר שגילו שאבני הריצוף העתיקות ניזוקו במהלך השנים מעקבים חדים.

שווייץ– החוק אוסר ללכת יחפים או לצעוד בעירום במסלולי הליכה בהרים. מי שהולך יחף ברחוב או בשבילים מקבל קנס של 100 דולרים.

לונדון– יש חוק האוסר להתהלך בבנין הפרלמנט לבושים בחליפת שיריון וקסדה. חל גם איסור מוחלט להתפגר ולמות בתוך בנין הפרלמנט. החוק האבסורדי נחקק בשנת 1313 ומאז לא שונה.

סקוטלנד– אסור לרכב על פרה או שור אחרי לגימת ויסקי סקוטי, מחשש לשכרות. אבל חוק זה אינו חל על נהיגה בשכרות במכוניות, שלא היו קיימות כאשר נחקק בשנת 1872.

ברצלונה– אסור להסתובב ברחבי העיר בלי חולצה ובלי נעליים ועם בגדי ים בלבד. בשנת 2011 חוקקו את חוק "No shirt, no shoes, no service!", והעוברים עליו צפויים לקנס של 260 יורו.

מאיורקה– אסור לבנות טירות חול בשפת הים. גם לילדים! העוברים על חוק זה צפויים לקנס של 100 יורו.

רוסיה– בשנת 2014 נחקק חוק שאוסר ללבוש תחתוני תחרה סינתטיים. החוק קובע שתחתונים חייבים להיות עשויים ממינימום של 6% כותנה "כדי להגן על בריאות התושבים", אך ידוע שמטרתו האמיתית היא להגן על תעשיית הטקסטיל המקומית מפני יבוא זול מסין.

רוסיה– יש חוק האוסר על נהיגה ברכב מלוכלך, וכאשר בוץ או לכלוך מסתירים חלק ממספר הרכב בלוחיות הרישוי. לפיכך, כשאנחנו נוהגים ברכב שכור עלינו לנקות את הלכלוך החיצוני מידי בוקר. חשוב במיוחד בטיולי ג'יפים שיוצאים ממסלול אתגרי בדרכי עפר. זאת מכיון שיש שוטרים מושחתים שעושים 'השלמת הכנסה' במארבים לג'יפים ביציאה ממסלולים כאלה, ומוכנים "לוותר" לנו על הקנס בתמורה לבקשיש נאה.

איחוד האמירויות– אם אתם חייבים לעשן, הקפידו לעשן רק סיגריות רגילות מנייר או סיגרים. החוק אוסר על שימוש בסיגריות אלקטרוניות. בנוסף, בתקופת הרמדאן אסור לאכול בפומבי, כדי לא להציק למוסלמים הצמים. ברמדאן המסעדות ובתי הקפה סגורים בשעות היום. חוק אחר אוסר לדבר בגנות בית המלוכה, לכן עדיף לא לדבר שם פוליטיקה בכלל.

איידהו, ארה"ב– חוק מקומי קובע שמי שאוכל בשר אדם או שותה דם אדם, צפוי למאסר של 14 שנה. אבל בחוק זה יש סעיף שמחריג קניבליזם במקרים של סכנת חיים, כך שזה לא "יהרג ובל יעבור".

סינגפור– החוק מקפיד על שמירת ניקיון ברשות הרבים. מי שזורק ברחוב ניירות או אשפה אחרת מקבל קנס גבוה. השוטרים מקפידים במיוחד על מי שיורקים מהפה מסטיק משומש. החוק אוסר על יבוא מסטיקים לסינגפור, לכן לא נמצא מסטיקים בקיוסקים ובחנויות. אבל מותר להביא מסטיקים מחו"ל.

אוסטרליה– אסור לשיר בקול ברחובות. למעשה, החוק המפורש אוסר להשמיע בפרהסיה רק "מילים גסות ופוגעניות", אבל אין בחוק הגדרה מפורשת של "מילים גסות". השוטרים אינם מכירים מלים של שירים בעברית, ולכן אוסרים כל שירה בקול רם.

מנילה, פיליפינים– אסור לנסוע במכונית בימים שאינם מסומנים על לוחית הרישוי של הרכב. במנילה יש עומס תחבורתי גדול יותר מתל-אביב, וכדי לצמצמו קבעו יומיים בשבוע שבהם משביתים כל מכונית. שוטרי התנועה מקפידים במיוחד על רכבים שכורים, שבהם נוהגים תיירים שאינם מכירים את החוק "ואת דתי המלך אינם עושים".

קוריאה– חוק הפרטיות אוסר להשתיק את צליל המצלמה בסמרטפון. החוק נחקק להגן על המקומיים מפני תיירים שמצלמים אותם בלי רשות, וגם מפני קוריאנים שמצלמים בוידיאו סצנות שגיבוריהן אינם מעוניינים להחשף.

יפן– אסור לרקוד ברחובות אחרי רדת החשיכה. במועדוני לילה מותר לרקוד אחרי חצות, רק בתנאי שהם לא חשוכים. חוק ישן זה נחקק בגלל סלידה מסגנון הבילוי של החיילים האמריקאים ששלטו באי.

יפן– בפרשת השבוע שלנו מדריך משה רבנו את המרגלים לבדוק גם "וּמָה הָאָרֶץ, הַשְּׁמֵנָה הִיא אִם רָזָה?". מתברר שלאזרחי יפן אסור להשמין, מלבד לוחמי סומו. "חוק מטאבו" קובע שכל יפני חייב להיבדק מידי שנה אצל רופא משפחה, ולוודא שהיקף המותניים של גברים לא יעלה על 85 ס"מ, ושל נשים לא יותר מ90 ס"מ. מעניין מה עושים למי שמידותיו גדולות מ"מיטת סדום" זו?

קולומביה הבריטית, קנדה– אם אתם פוגשים "ביג פוט" ביער או בהרים, אסור לכם לצוד אותו או להרוג אותו. דיני נפשות ממש, למרות שאיש טרם פגש ביג-פוט, וזה נחשב רק אגדה. החוק קובע קנס של רבע מיליון דולר על מי שעובר עליו כאשר אין לו רישיון צייד.

אונטריו, קנדה– כאשר אומר כָּלב בפרשת השבוע  "עָלֹה נַעֲלֶה", כוונתו לארץ כנען. לעומת זאת, בקנדה אסור לטפס על עצים ביערות ובפארקים שבין אוטאווה לטורונטו. הקנס: 365$.

סרילנקה– החוק אוסר לצלם סלפי עם פסלים של בודהא. זאת מפני שבצילום סלפי אנחנו מפנים את הגב והישבן אל בודהא, וזה נחשב "חילול הקודש" בעיניהם. אותו חוק אוסר גם לקעקע ציור של בודהא, ותייר שמגיע עם קעקוע כזה, נדרש לכסותו היטב בכל משך ביקורו באי.

האיים הקאריביים– לתיירים ולאזרחים אסור ללבוש בגדים בצבעי הסוואה. מותר רק לחיילים. אז השאירו בארץ את המדים והבגדים המנומרים שלכם.

מקסיקו– אסור להתנשק בפומבי ברחבי הפאבלות. זה חוק בן יותר ממאה שנים, שאושר מחדש בשנת 2009, ומאז נאכף בקפדנות.

תקנות "מדרבנן"

תאילנד– החוק אוסר לצאת מהמלון או מהבית בלי תחתונים. אומנם לא מפשיטים אנשים ברחוב כדי לבדוק זאת, אבל זה נבדק כאשר עוצרים אותנו על כל עבירה אחרת ולוקחים אותנו לחקירה בתחנת משטרה. אם בבדיקה מתגלה שאנחנו לא לובשים תחתונים או חזיה, יוסיפו לנו אישום וקנס גם על סעיף זה.

איחוד האמירויות– יש להתלבש בצניעות ברשות הרבים, מחוץ לאזורי המלונות. נשים נדרשות לא ללבוש חולצות עם כתפיים חשופות, ובמחשוף נדיב או בחצאיות מיני. לגברים אסור להסתובב במכנסיים קצרים. אומנם חוק זה אינו נאכף על תיירים, אבל ישנם בעלי עסקים שמסלקים מחנויותיהם קונים לא צנועים. שמעתי על זוג נשוי של ישראלים שהתנשקו בתוך מונית שלקחה אותם ממועדון לילה אל המלון, ונהג המונית סטה מהדרך ולקח אותם לתחנת המשטרה.

שבדיה– אסור להוריד מים בשירותים אחרי 10 בלילה. מי שעושה צרכיו אחרי שעה זו, חייב להשאיר את ההפרשות שלו בתוך האסלה עד הבוקר, ככתוב בפרשתנו "לַעֲשׂוֹת רֵיחַ נִיחוֹחַ לַהשם" (במדבר טו/ג). יש סכנה ששכנים קנטרניים ילשינו עלינו.

פורטוגל– חוק הבריאות לשמירת החופים, כולל סעיף שאוסר במפורש להשתין במים. זה רק "הלכתא למשיחא", כי לא ברור איך הם יכולים להוכיח את ביצוע העבירה.

פולין- אסור להסתובב ליד בתי ספר וגני משחקים לבושים בחולצות טי עם הדפס של דובי-קודי, בגלל שבאיור הוא לא לבוש במכנסיים ובתחתונים, וזה עלול "לקלקל" את הפעוטות.

גיאורגיה– אסור לשחרר את התרנגולים לצאת מהחצר הפרטית. תרנגולת שחוצה כביש מצד לצד מוחרמת, ובעליה צפוי לקנס.

צרפת– לגברים מותר ללבוש בחופי הים ובבריכות רק בגדי ים צמודים מסוג 'ספידו'. אסור לגברים להסתובב בחופים בבגדי ים רופפים וארוכים מסוג 'ברמודה', כי כשהם יוצאים מהמים מקצתם ממשיכים להסתובב עם בגדי ים אלה גם בתוך הערים.

איי פיג'י– החוק המקומי אוסר להשתזף בעירום בחופי הים או להסתובב בבגדי ים טופלס. באזורים הכפריים אנחנו נדרשים ללכת בכתפיים לא חשופות.

יפן– בנהיגה יש להתרחק משלוליות ולהאט בקרבתן. החוק דורש להאט כשנוסעים בכביש רטוב, כדי לא להשפריץ מים על ההולכים במדרכות.

קנטקי, ארה"ב– חוק מקומי אוסר להכניס גלידה לכיס האחורי של המכנסיים. באמת! החוק המוזר הזה נקבע בגלל שבעבר נהגו גנבי סוסים לגרום כך לסוסים ללכת בעקבותיהם.

מיניסוטה, ארה"ב– חוק עזר מקומי אוסר לתלות בגדי נשים ובגדי גברים לייבוש על אותו חבל. לכן עלינו להפריד את הכביסה שלנו.

ואיומינג, ארה"ב– בכל מבנה ציבורי חייבים לתלות ציורים ואומנות בשווי של לפחות אחוז אחד מעלויות הבניה, אבל אסור ששווים הכולל יהיה יותר מ100,000$.

ריו קלרו, ברזיל– אסור לאכול אבטיחים ברשות הרבים ולמוכרם בדוכנים. "חוק האבטיח" נקבע כאשר חשבו שמחלות טרופיות כמו קדחת וטיפוס מופצות באמצעות אבטיחים, ולא טרחו לבטלו.

בוליביה– החוק אוסר על נשים נשואות לשתות יותר מכוס אחת של יין או אלכוהול. החוק אינו חל נשים פנויות, כי להן מותר להתפרפר. יש בלה-פאז ברמנים שדורשים מהתיירוֹת הוכחה למעמדן.

סיאם ריפ, קמבודיה– אסור למכור רובי מים ואקדחי מים. ולמי שיש כבר- אסור לשחק בהם ולהשפריץ מים על אחרים.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
דילוג לתוכן