השבוע מתחיל חודש אב, ורבים בציבור הדתי נערכים לחופשה מיד לאחר תשעה באב. רובנו נבלה בנופשונים באתרי נוף-שונים, ומביניהם אתרי הקמפינג והצימרים ברמת הגולן והגליל הם היעדים הפופולריים ביותר לנופשים הדתיים. כל הצימרים במושבים הדתיים בגולן מוזמנים עד חודש אלול. בכל מקום רואים חובשי כיפות, ובזכותנו (או באשמתנו) בחודש אב הופכת רמת הגולן להיות… "דוֹסְנִילֶד".

הצימר הוא נחמד ללינה בלילות, אבל מה עושים בשעות היום? היכן מטיילים בחופשה? כולנו מטיילים לנחל יהודיה וברכת המשושים, גמלא ומבצר נמרוד, וגם לכנרת ולטבריה. יש משפחות שנופשות בגולן מידי שנה, ונמאס להם כבר מבריכת המשושים. רוצים משהו חדש.

ובכן, יש עוד מה לעשות ולבקר ברמת הגולן. להלן כמה הצעות לטיולים משפחתיים באזור:

אחת האטרקציות החשובות למשפחות היא אתר החרמון. החרמון?! מה יש לנו לחפש שם כאשר אין שלג? האם האתר אינו סגור בקיץ?..

מתברר שבאתר החרמון יש פארק שעשועים שפועל גם בקיץ. הוא אינו נופל מפארקי שעשועים שונים במרכז  הארץ, ויש בו מבחר מתקנים שהופכים אותו להיות יעד מתאים לבילוי של לפחות חצי יום עם המשפחה והילדים.

המתקנים המלהיבים במיוחד הם הרכבלים, ובראשם הרכבל לפסגת החרמון. העליה ברכבל נמשכת כרבע שעה, בתוך שלווה ושקט פסטורלי. כשמגיעים למעלה צופים על נופים מרהיבים של עמק החולה ושל ג'בל דרוז בסוריה והרמה הסורית. הילדים מתלהבים במיוחד מהמראה של העננים שמשייטים מתחת לפסגת ההר. פעם ראשונה שהם רואים עננים במבט כלפי למטה.

           

בקרבת התחנה העליונה יש מסלולי הליכה לכיוון המוצבים הצבאיים הקרובים, ולכיוון המורד המזרחי של החרמון, שם ניתן לצפות גם על סוריה ולבנון. האתר מציע גם סיורים מודרכים באזור התחנה העליונה, שבהם משולב סיפור הקרב על החרמון במלחמה יום הכיפורים שזכה לכינוי "העיניים של המדינה". הסיורים עוברים בשבילים מסולעים, ולכן כדאי להצטייד בנעלי הליכה ולא להסתפק בסנדלים וכפכפים. הסיורים ללא תשלום.

    

לאחר שיורדים לתחנה התחתונה של הרכבל אפשר למצוא בקרבתה עוד אטרקציות: יש שם מזחלות אקסטרים שנעות על מסילה בין נופי החרמון, עם מסלול גדוש בסיבובים מפתיעים ובעליות וירידות. הגולשים יכולים לשלוט במהירות המזחלות, ומי שמשחררים ברקסים יכולים להגיע למהירות של עד 45 קמ"ש.

          

בנוסף יש באתר החרמון גם מסלול קרטינג מיוחד במורד הר החרמון. נסיעה קצרה ברכבל "הקטן" תיקח אותנו לאמצע ההר, שם עולים על קרטינג תלת גלגלי לא ממונע, ומתחילים לנסוע במסלול מפותל במורד ההר. מסלול הירידה הוא באורך כמעט קילומטר ויש בו קטעים תלולים מאוד. נהג הקרטינג הוא השולט במהירות.

לילדים קטנים יותר יש אטרקציה מיוחדת של אבובי קיץ. במורד ההר הניחו מסלול פלסטיק רחב באורך 40 מטרים, שלאורכו גולשים הילדים על אבובים כמו בהחלקה על שלג. במעלה המסלול יש צינור מיוחד להרטיב את תחתית האבוב, כדי להקטין והחיכוך ולהגביר המהירות. זו חוויה מהנה מאוד לכל המשפחה.

יש באתר שתי מסעדות, ליד הכניסה ובפסגה. אין להן תעודת כשרות כי הן פתוחות גם בשבתות. לדברי מיקי ענבר, מהנהלת אתר החרמון, כל המוצרים שבמזנונים ובמסעדה הינם כשרים. כשהסברנו לה שזה לא מספיק לשומרי כשרות כהלכה, היא הבטיחה לבדוק אפשרות להוסיף עוד מזנונים או עגלות קפה שיהיו סגורים בשבתות, וכך יוכלו לקבל תעודת כשרות כעסק נפרד. (כשנדע שזה מבוצע למעשה, נעדכן גם אתכם).

ביקור באתר החרמון בקיץ משלב אטרקציות לילדים עם טבע ומורשת קרב גם למבוגרים. כרטיס כניסה לאתר עולה 99 שקלים, וכולל 5 אטרקציות מהנ"ל לפי בחירתכם.

מקום שמלהיב ילדים דתיים הוא הפארק התלמודי בקצרין העתיקה, שנמצא בין הערי קצרים ובין אזור התעשיה שלה. בפארק קצרין העתיקה אתם מוזמנים לצלול אל ימי המשנה והתלמוד בביקור חווייתי בבית הכנסת הקדום, בבית המגורים המשוחזר ובבית הבד. בחוויה התלמודית בוא לצפות בדרמה סוערת מתוך התלמוד בישיבת הסנהדרין. הסיפור הידוע על "תנורו של עכנאי" עובד לסרט המוקרן על 6 מסכים, בתוך מבנה הדומה במראהו לבית כנסת עתיק, שעל קירותיו ציורי קיר מרהיבים ורצפת פסיפס. הילדים יכולים להעשיר את חוויותיהם בפעילות חינוכית מהנה הקשורה בלוח השנה העברי או בעבודות הבית המסורתיות. צוות ההדרכה מציע שלל פעילויות לכל גיל ולכל עונה: סיורים מודרכים, דריכת ענבים בגת ועוד. צוות ההדרכה מציע שלל פעילויות לכל גיל ולכל עונה: סיורים מודרכים, 'הסעודה התלמודית', דריכת ענבים בגת ועוד.

גם החווה החקלאית–תיירותית 'בל עפרי' במושב קדמת צבי ברמת הגולן עורכת בקיץ סדנאות לילדים בסימן בציר הענבים, וסיורים למבוגרים "על כוס יין" בגן הפסלים העוסק בתרבות היהודית. בסדנאות הילדים, המשתתפים מתנסים בשלבי הכנת יין החל מבציר הענבים בכרם ועד לדריכת הענבים בגת ברגליים, כמו פעם. בתום התהליך נאספים כולם לשתיית יין התירוש שהוכן זה עתה. בסדנה לאפיית לחם המשתתפים לומדים את רזי הכנת הקמח מאלומות חיטים: מסובבים את המורג על גרעיני החיטה ומעיפים את המוץ בעזרת קלשון עץ. את הגרעינים טוחנים בעזרת אבני ריחיים ועם הקמח אופים בתנור חומר משוחזר לחם איכרים מעוטר בעשבי תיבול שלוקטו בגינת הירק.

בינתיים המבוגרים מוזמנים לסיור מודרך בחווה הייחודית אשר משחזרת כפר תלמודי. הסיור עובר בין כרמים עתיקים ובוסתנים ובגן הפסלים, בשילוב טעימות יין בוטיק מיקב "עין נשוט" וגבינות. הגבינות המיוצרות בחווה מחלב עזים מסוגים קשים ורכים כמו אמנטל, גאודה, גרוייר, קממבר וסוגי גבינות נוספות ואיכותיות.

הביקור בבל עפרי מעניק הכרות עם עולם היין, למידת ההבדלים בין הכנתו בעת העתיקה וכיום, כיצד טועמים יין וההבדלים בין סוגים שונים של יינות. כן מתוודעים המשתתפים לאורח החיים בישובים היהודיים בארץ ישראל בתקופת התלמוד ולאפשרויות להקמת מבנים ומתקנים מחומרים ממוחזרים בעזרת הרבה יצירתיות ודמיון.

חוויה חינוכית מעולה לילדים ולמבוגרים. החווה נמצאת במושב קדמת צבי (העזרו בווייז), והמחיר 35 שקלים למבוגר ו30 לילד. בעונה זו מומלץ להזמין מקום מראש בטלפון 052-8805026

בגלריה "זרעים של צבע" ביישוב גבעת יואב מתקיימת בימים אלה תערוכת צילומים מעניינת. האוצר הוא הצלם עופר בלנק, ורוב הצילומים המוצגים בתערוכה צולמו ע"י אומנים תושבי רמת הגולן. זה יכול היות בילוי מעניין למבוגרים לשעות אחר הצהריים ובערבים.

     

ואי אפשר לסיים סקירה על רמת הגולן מבלי להזכיר את קניון נחמיה בקרית שמונה, שרבים עובדים לידו ומעטים טורחים לעצור ולהיכנס לתוכו. הקניון מותאם גם למטיילים בגליל ועוברי אורח. בקניון זה יש גם אפשרויות בילוי למשפחה במתחם באולינג וגם מכון כושר ומכוני עיסוי רפואי. אפשרות נהדרת להימלט מהחמסין אל צינת המזגנים בקניון, ולערוך בו קניות וסעודות. מנהל הקניון, יניב לוי, אומר שבשבוע הבא מתחילים בסמוך החפירות לבנית מלון חדש, שיכלול גם משחקיה מדהימה למען ילדי המטיילים.

 

 

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן