הממשלה הגדירה את העיר אילת ואת אזור ים המלח כ"איים ירוקים". המשמעות היא שתקנות הקורונה באיים הירוקים קלות יותר משאר הארץ לגבי בידוד ומרחק חברתי. לפיכך, כעת אנחנו יכולים לנסוע לשם ליהנות מנופש במלונות ובאתרי התיירות.

הכניסה שלנו לאזורים הסטיריליים האלה מותנית בהצגת תוצאה שלילית עדכנית לבדיקת קורונה (PCR) או "תעודת מחלים". את הבדיקות ניתן לבצע מראש בחינם בקופות החולים ובנקודות הבדיקה ברחבי הארץ, לרבות מתחמי "היבדק וסע".

בשלב ראשון של מתווה האיים הירוקים נפתחו מספר מוגדר של מלונות שעומדים בדרישות מיוחדות של משרד הבריאות, ובעתיד הקרוב יפתחו בהדרגה עוד מלונות ועסקים נוספים שישרתו את אורחי המלונות. בין המלונות שכבר נפתחו באילת אנו מוצאים את רשת ישרוטל במלונות המלך שלמה ומלון לגונה, וגם את רשת מלונות פתאל ולאונרדו, הכוללת את מלונות רויאל ריזורט, פלאזה אילת, מג'יק פאלאס, פריווליג', קלאב, ספאלש, הרודס, ויו קורל ביץ'. המלונות שהורשו להיפתח לפי חוק איים ירוקים רשאים לפתוח את חדרי האוכל ואת בתי הכנסת ואולמות התפילה, וגם את בריכות השחיה.

חוק האיים הירוקים הינו פשרה במחלוקת בין משרד הבריאות לבין משרדי התיירות והאוצר. משרד הבריאות דורש לסגור כל מקום של התקהלות, לרבות מלונות, אטרקציות תיירותיות ומסעדות. זאת כדי להקטין את הסיכונים להתפשטות המגיפה. מצד שני, משרד האוצר מעוניין לפתוח מחדש את העסקים והכלכלה כדי לצמצם את האבטלה והחל"ת. ישנם בארץ מקומות שבהם פרנסת רוב התושבים מבוססת על תיירות, ושם משבר הקורונה חמור יותר מאזורים אחרים.

הפשרה בין האנטרסים המנוגדים היא יצירה של "שטחים סטירליים". זה לא פטנט ישראלי מקורי, אלא נעשה כבר במקומות שונים ברחבי העולם, שם זה נקרא "בועות ירוקות" "Green Bubbles". הרעיון הוא לנטר את האנשים שרוצים להיכנס לאיים הירוקים. בכניסה לכל אי ירוק יש מחסומים עם עמדות ביקורת שבהן שוטרים ופקחים בודקים כל אדם, ורק מי שיש בידיו אישור רפואי שאינו לוקה בתסמיני קורונה מורשה להיכנס, ולאחרים הכניסה אסורה. גם בצ'ק למלונות אנו נידרש להציג את תוצאות בדיקת הPCR. זה כמו הנוהל המקובל לפני המראות במטוסים.

מלון הרודס ים המלח מרשת פתאל

באזור המלונות בים המלח זה פשוט וקל יחסית, בגלל ששם לא מתגוררת אוכלוסיה מקומית שבאה במגע עם אורחי המלונות. באילת זה קשה יותר. אך בגלל חומרת המשבר הכלכלי באילת הוחלט להחילו גם על חלק מהמלונות בעיר. לכן נפתחו איים ירוקים גם בים האדום, בחופי אילת. תושבי העיר וראשיה זוכים להתגשמות דברי ישעיהו הנביא (פרק ס/ט) "כִּי לִי אִיִּים יְקַוּוּ, וָאֳנִיּוֹת תַּרְשִׁישׁ בָּרִאשֹׁוֹנָה, לְהָבִיא בָנַּיִך מֵרָחוֹק, כַּסְפָּם וּזְהָבָם אִתָּם".

בשתי הכניסות לאילת הוקמו מחסומים מיוחדים. האחד בכביש 90 בכניסה לעיר, והשני בכביש 12 לפני כיכר הכניסה לעיר. יש פתרון גם למי שמגיעים בלי אישור, ובכל זאת רוצים להיכנס לאי הירוק. למענם נפתחו שתי תחנות לבדיקות קורונה מהירות, הקרויות "בדיקות סופיה", במרחק ק"מ אחדים לפני המחסום. האחת בשדה התעופה 'רמון' הסמוך לחניון יטבתה, והשניה סמוך לנאות סמדר. מחסומי קורונה הוצבו גם בכניסה לאזור המלונות בעין בוקק וחמי זוהר בים מלח. עלינו לוודא שתוקף בדיקת הקורונה עומד בדרישות. בכניסה לאילת הדרישה היא לתוקף של 72 שעות, ולתושבי אילת בתוקף לשבוע.

מיד לאחר הכרזת אילת כ"אי ירוק" כבשו נופשים ישראלים את אילת. מזג האויר והשמש החורפית מאירים פנים לנופשים שממלאים כיום את החופים ודוכני המכירות על הטיילת. גם חלק מהמסעדות התמלאו מחדש בסועדים.

מלון מלכת שבא באילת

אבל לא הכל עובר חלק. ביום הראשון להפעלת תקנות האיים הירוקים התגלו במלון ישרוטל ים המלח 10 עובדי מטבח וחדרניות נגועים בתסמיני קורונה. מדובר בעובדים שלא היו במגע עם האורחים. המלון נסגר מיד ונערך בו חיטוי יסודי, והוא נפתח שנית. כמו כן נערכו חקירות אפידימיולוגיות מקיפות לעובדי כל המלונות, ובינתיים לא נמצאו מקרים נוספים. כעת דורש משרד הבריאות מהמלונות לבצע מידי יום בדיקות דיגום מזדמנות לעובדיהם.

בשבת שעברה, פרשת וישלח, התגלו באילת נדבקים חדשים, ועקב כך הפכה אילת להיות עיר צהובה, למרות שרמת התחלואה שם מהנמוכות בארץ. הסיבה לשינוי במעמד העיר היא שכמות הבדיקות באילת באילת עלתה ליותר מ10,000 ולכן התגלו עוד בעלי תסמינים. אבל יש בכך טעות סטטיסטית. באילת אחוז התוצאות החיוביות לנגיף עמד בתחילת השבוע על 0.2% בלבד, שזה פחות מעשירית הממוצע הארצי של 3%.

מלונאים בטבריה ובמטולה מתוסכלים שחוק האיים הירוקים אינו חל גם אצלם. חברי כנסת חרדיים דרשו להקל גם על מלונות בטבריה, ובכך גרמו לעיכוב בחקיקת חוק האיים הירוקים. גם תיירנים בישובי המועצה האזורית חבל אילות זועמים שחוק איי התיירות אינו חל גם עליהם. הם דורשים לקיים גם עליהם את מזמור צ"ז בתהלים שאנו אומרים בתפילת קבלת שבת: "השם מָלָךְ תָּגֵל הָאָרֶץ, יִשְׂמְחוּ אִיִים רַבִּים". אבל בינתיים מתקיים בהם רק המשך הפסוק… "עָנַן וַעַרָפֶל סְבִיבָו".

 

 

כתיבת תגובה

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
דילוג לתוכן