בהונג קונג יש קהילה יהודית עם כ6,000 איש. רק מעטים מהם נולדו בעיר, וגרים בה כל חייהם. הרוב הם "אורחים" בלי שורשים במקום. ישראלים ואמריקאים ואוסטרלים שהגיעו לעבוד בעיר לתקופה של שנים אחדות מטעם מקומות עבודה בארצות מוצאם, ולאחר השליחות יעזבו את הונג קונג.

הקהילה היהודית המקומית זוכה לכבוד בזכות המשפחות היהודיות כדורי וששון שהגיעו מעיראק לפני יותר מ150 שנה, וכיום נקראים בפי הלא-יהודים המקומיים בכינוי "הרוטשילדים של אסיה". כיום הם הבעלים של חברת החשמל, של בנקים אחדים, ושל נכסי נדל"ן רבים. למשפחות היהודיות האלה יש חלק חשוב בהתפתחות הכלכלית של הונג קונג במאתיים השנים האחרונות. אחד הצאצאים למשפחת כדורי נשוי כיום לנכדה של הרב עובדיה יוסף זצ"ל.

דוד ששון ובניו 1857

ראש הקהילה בעבר, סיר יעקב דוד ששון, היה תלמידו של הרב יוסף חיים מבגדד, בעל ה'בן איש חי'. במאה שעברה עקר עסקיו להודו, ואח"כ העביר עסקיו להונג קונג. הבן איש חי הורה לתלמידו הגביר לבנות בית כנסת בכל מקום שבו יש יהודים ואין להם מקום תפילה. לפיכך הוא בנה לפני כ120 שנה בהונג קונג את בית הכנסת "אוהל לאה", הפעיל עד היום.

אחד היהודים החשובים בהיסטוריה של הונג קונג היה המושל הבריטי, סיר מתיו נתן. נשלח להונג קונג מטעם משרד המושבות הבריטי בתחילת המאה הקודמת. היה יהודי שומר שבת וקידם את הכלכלה בהונג קונג, ופעל גם לסלילה כבישים ופסי רכבת שחיברו את הונג קונג עם מרכז סין. הרחוב הראשי בקאולון נמצא על הנתיב הזה, ונקרא "נייתן רוד" על שם סיר נתן. הוא שימש גם נשיא בית הכנסת "אוהל לאה".

הסינים בהונג קונג מתגאים בעובדה שהם קלטו יהודים בתקופת השואה. בדקתי וזה לא מדויק. מי שעשה את עבודת הקודש היה דוד כדורי, בעל המלון הענק פנינסולה, ששייך למשפחתו עד היום. הוא פתח את חדרי המלון ללא תשלום לפליטים יהודים שהצליחו לברוח מהשואה. המקומיים שמתפארים בהצלת היהודים, בסך הכל לא הפריעו לו.

      

בשכונת הֶפִּי וָואלִי בהונג קונג יש בית קברות יהודי וחברה קדישא מקומית. הקבר העתיק ביותר שם הוא משנת 1857, של ליאון ברואל. יש שם כ350 מצבות בשלל שפות, סינית, עברית, אנגלית, רוסית, הולנדית, ואפילו ערבית.

מידי שנה בחודש נובמבר מתקיים בהונג קונג פסטיבל סרטים יהודיים, שמושך מבקרים לא יהודים מקומיים רבים.

ארבעה בתי כנסת פועלים כיום בהונג קונג, ובצמוד לכל אחד נוכל להשיג גם אוכל כשר ומוצרי מזון.  תפילות במנין נוכל למצוא מידי יום במקומות הבאים:

אוהל לאה

הותיק והמרכזי מבין בתי הכנסת הוא "אוהל לאה". הוקם בשנת 1902 בתרומת סיר יעקב דוד ששון, שקרא לבית הכנסת על שם אימו. באותו מתחם שעליו הוקם בית הכנסת בנו גם בנין של בית ספר ומרכז קהילתי JCC.

לפני עשורים אחדים עלה מאוד שווי הקרקע, ומשפחת כדורי הציעו למכור את המגרש לאנשי נדל"ן כדי שיבנו עליו מגדלי מגורים. היו בקהילה אנשים שהתנגדו להריסת בית הכנסת. "כסף זה לא הכי חשוב בחיים" הכריזה אז יהודיה מנכדותיו של מייסד בית הכנסת. לאחר מחלוקת פוליטית פנימית בקהילה הושגה פשרה: בית הכנסת לא ייהרס, אבל המרכז הקהילתי ייהרס ושטחו יימכר. הקהילה עשתה עסקת קומבינציה עם קבלן, לפיה 5 הקומות הראשונות באחד משני גורדי השחקים שיוקמו על המגרש של הJCC, יינתנו למרכז הקהילתי היהודי.

בתקופת הכיבוש היפני במלחמת העולם השניה חולל בית הכנסת, ושימש כאורווה של הצבא היפני. מאז בית הכנסת "אוהל לאה" שוחזר ושופץ, ומשמש לתפילה בנוסח ספרד וללימוד. לפני כעשר שנים הוכרז כמבנה היסטורי לשימור. כמאה יהודים באים להתפלל בו מידי שבת. רב הקהילה, הרב אשר עוזר, מנהיג קהילה מאוחדת מאוד, ואין בה הבדלים בין אשכנזים לספרדים. בין המתפללים הקבועים יש קבוצה של מורים ישראלים שנמצאים בשליחות בהונג קונג. בית הכנסת משמש גם סניף פעיל של בני עקיבא.

בחצר האחורית של ביהכנ"ס פועל גם מקווה טהרה. בבנין הסמוך פועלת בקומת הקרקע מסעדה חלבית כשרה, ובקומה הראשונה מסעדה בשרית. בקומת החניה יש סופרמרקט למוצרים כשרים, רובם מיובאים מישראל. כשהסתובבתי במעברים של הסופרמרקט הרגשתי לרגע בבית, כמו במכולת במושב שלי. מעל הסופרמרקט ישנם אולמות שמחה, וכיתות לימוד, וסניף של הצופים. בJCC יש גם מכון כושר וספורט משוכלל וקבוצת כדורגל של מכבי.

    

הסופרמרקט הכשר בקומת החניון

השכונה מהווה מוקד משיכה ליהודים. רבים מהיהודים שמגיעים לעבוד בעיר, עוברים לגור קרוב לJCC במרחק הליכה מבית הכנסת ומגן הילדים ובית הספר "כרמל", שבו לומדים כ250 תלמידים.

הכתובת: 70 Robinson Rd

בית חב"ד הונג קונג

במרחק לא רב משם נמצא בית חב"ד של אזור ה"מִיד לֶבֶלְס" (Mid Levels), אזור המגורים במעלה ההר של הונג קונג. השליח הוא הרב מרדכי אבצן, שהגיע לסין בשנת 1985, ופתח שם את בית חב"ד הראשון באסיה. בהתחלה בית חב"ד נדד בין אולמות בבתי מלון, עד ששכרו את המבנה הנוכחי לפני 12 שנה. הרב אבצן קרא לבית חב"ד בשם LIFE, שזה ראשי תיבות של  Lubavitch In the Far East.

בימי החול יש מנין מצומצם לתפילת שחרית, אך לתפילות השבת מגיעים כ70 עד 100 מתפללים. כרבע מהמתפללים הקבועים הם ישראלים שהגיעו לעיר לעבוד בתחומי הייטק ומסחר ביהלומים. הרב אבצן הקים את בית הספר היהודי "כרמל" בבנין המרכז הקהילתי. כדי להילחם בהתבוללות הקים הרב אבצן לאחרונה את YP, שזה מועדון חברים ומעין תנועת נוער שראשי התיבות של שמה Young Professionals.

הכתובת:  Macdonnell Road 7-9 Hoover Court, 1st Floor,

בית חב"ד קאולון

מהעבר השני של מפרץ ויקטוריה נמצא האי קָאוּלוּן. בשכונת צִים-שָא-צוּי, שבה מתגוררים ומתארחים ישראלים רבים, פועלים שני בתי כנסת. בית חב"ד מנוהל ע"י הרב ישראל ליברמן, ובו מתקיימות תפילות במנין בכל יום. בתקופה שאני ביקרתי בהונג קונג התקיים שם יריד תכשיטים בינלאומי שאליו הגיעו יהודים מכל העולם ומישראל. באותם ימים התקיימו שני מניינים של תפילת שחרית, בשעה 7 ורבע ובשעה 8. הרגשתי כמו במעין "איצקוביץ" של גולת סין. אחרי תפילת שחרית מוגשת ארוחת בוקר מלאה ומשביעה יותר מארוחות הבוקר בבתי המלון. מפעילי בית חב"ד מצפים מהאוכלים להשאיר תרומה כלשהי, אבל לא מחייבים איש. העלות של ארוחה לסועד היא כ100 דולר הונג קונגי, שזה כ50 שקלים, ומכל אחד מאיתנו מצופה לתרום לפחות את הסכום הזה, וכל המרבה הרי זה משובח.

הרב ליברמן נותן שיעורים קבועים בגמרא, בפרשת השבוע, ובתניא. בקהילה שלו פגשתי גם ישראלים שחזרו בתשובה בזכותו. בית חב"ד זה הוקם על ידי הרב איציק אייזנבך, שמנהל כיום את בית חב"ד בפאפוס, קפריסין. לפני כשנתיים עזב, והרב ליברמן הגיע להחליף אותו.

הכתובת: 67-71 Chatham rd (קומה ראשונה מצד ימין של המעליות).

קהילת ציון

בקרבת מקום בשכונת צים-שא-צוי פועלת עוד קהילה יהודית "קהילת ציון", בהנהגת הרב נתנאל מעודד, הרב הראשי הספרדי של הונג קונג וראש הבד"ץ של הונג קונג. אנשי עסקים סורים אמידים שנהגו פעם להתפלל בבית הכנסת האשכנזי, החליטו בשנת 1995 להקים בעיר גם בית כנסת ספרדי שבו יתפללו בנוסח עדות מזרח. אחד מראשי התורמים היה מקס עבאדי, ובית הכנסת נקרא גם "היכל עזרא" על שם אביו. המנהיג הראשון של הקהילה הספרדית היה הרב שלמה קצין, וכיום עומד בראשה הרב מעודד.

בכל יום יש שם 3 תפילות במנין. לבית הקהילה צמודה מסעדת שף כשרה "מול הים", ואחרי תפילת שחרית מוגשת שם ארוחת בוקר דשנה. בימי החול מתפללים שם כ25 אנשים, ובתקופות של תערוכות בינלאומיות מגיעים כ300 אורחים לסעודות השבת של "קהילת ציון". אומרים שהארוחות אצלם טעימות מאוד אך יקרות. לא הזדמן לי לנסות. המחירים הם 150 דולר הונג קונגי למנה (70-80 שקלים). ראוי לציין שהחוק בהונג קונג אוסר של שחיטה, ולכן כל הבשר מיובא.

בבית הכנסת ובקרבתו מחזיקה הקהילה גם ישיבה עם אברכים שרובם הגיעו מישראל ללמוד שם חצי שנה או שנה. זכיתי לטייל על הר ויקטוריה עם אברכים אחדים מהישיבה. אני מכנה את בחורי החמד האלה "על רבנן ועל תלמידיהונג קונג".

ראש הישיבה, הרב מעודד, עוסק גם במחקר של שו"ת הלכתי הקשור ליהודים בסין ובאסיה. עד כה הוא הוציא לאור 10 ספרי שו"תים, עם שאלות ייחודיות לאזורי סין. מתברר שליהודים בסין יש שאלות ודילמות שמאפיינות ומעסיקות רק אותם. כמו, למשל, שאלות האם מותר לרכוש דירת מגורים שאיננה עומדת בסטנדרטים האדריכליים של פאנג שואי? מצאתי בספר שאלה מעניינת של גוי בהליכי גיור, שהוא בעל מפעל מצליח לפסלי בודהא. הוא שואל את הרב האם לפי ההלכה מותר לו למכור את המפעל לאחותו שלא מתכוננת להתגייר כמוהו, והאם יהיה מותר לו ליהנות מכספי העבודה הזרה אחרי שיהיה כבר יהודי?

      

ספרים מרתקים. מספרי השו"ת האלה אפשר להתרשם מה מטריד יהודים בחלק זה העולם, ועד כמה הם חוששים מקללות בגלל קירות בנויים בזוית כזו או אחרת. בספרי השו"תים של יהודי אירופה שלמדתי אין התיחסות לשאלות המיוחדות למזרח הרחוק. הצטערתי שלא היה לי עוד זמן לעיין וללמוד מהם.

הכתובת: Mody Rd 62., Wing On Plaza

עד הקיץ האחרון פעלה בהונג קונג עוד קהילה יהודית בשם "שובה ישראל", שגם בה היה בית כנסת פעיל. הם הפעילו גם אכסניה למגורי צעירים ישראלים שמגיעים לעיר. לא הצלחתי לברר למה סגרו את ביהכנ"ס שובה ישראל. היה באזור עוד בית חב"ד גם באי לַנְטָאוֹ הסמוך, אבל גם הוא נסגר משום מה.

למרות שפע האפשרויות לשימור התרבות היהודית בהונג קונג, הקהילה סובלת משיעור התבוללות גבוה. רבני חב"ד מציינים באוזניי בצער שבין המתבוללים בולטת במיוחד קבוצה גדולה של ישראלים לשעבר, שקיבלו בצעירותם חינוך חילוני, ואין להם שמץ של מושגים ביהדות. לא איכפת להם מחגי ישראל, וילדיהם אינם דוברי עברית ומקצתם אף לא נימולים. אחוזי ההתבוללות בקבוצה הזו מפחידים, ועוברים את ה90%.

 

תודות לר' אפרים קמיסר מקבוצת חו"ל מהודר על הייעוץ וההדרכה לתחקיר לכתבה זו.

 

6 thoughts on “תִתְקָבֶּל צְלוֹתְהוֹן וּבַעוּתְהוֹנג קונג”
  1. בית הכנסת "אוהל לאה"- מטיילים מהציבור הדתי יגלו ענין בבית הכנסת העתיק והמשופץ של הונג קונג. הוכרז כאתר לשימור של אונסקו, ולא בכדי. בבנין הצמוד נמצא גם המרכז הקהילתי היהודי JCC, ובו תעורכה מרתקת והסברים על תולדות היהדות בהונג קונג. לנושא זה הקדשתי כתבה מיוחדת בלינק זה   […]

כתיבת תגובה

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
דילוג לתוכן