התאחדות משרדי הנסיעות ויועצי תיירות הגישה עתירה דחופה לבג"ץ כנגד המתווה החדש של משרד הבריאות, אשר מטיל חובת בידוד על השבים מכל המדינות בעולם, ודרישה לקבלת מענקים כפי שנקבע בהחלטת ממשלת ישראל המתייחסת למתקנים מלונאיים ולמארגני התיירות הנכנסת, נוכח הפגיעה המתמשכת בתעשיית התיירות.

ההתאחדות טוענת בעתירה כי משמעות מהלך זה היא עצירת תנועת הנוסעים לישראל וממנה, בשיא עונת התיירות וסגירת השמיים דה פאקטו. ההתאחדות טוענת שהמתווה החדש הוא שרירותי, בלתי סביר באופן קיצוני, ופוגע באופן בלתי מידתי בחופש התנועה של האזרחים  ובזכויות יסוד של משרדי הנסיעות, מארגני התיירות וסוכני הנסיעות.

ההתאחדות הראתה בעתירה, כי הטלת חובת בידוד מלא גם על אוכלוסיית המחוסנים והמחלימים חורגת מהסטנדרט המקובל בעולם המערבי, כאשר מחוסנים ומחלימים נוסעים ללא מגבלות של בידוד. במסגרת העתירה עמדה ההתאחדות על המציאות הקשה של משרדי הנסיעות, מארגני התיירות וסוכני הנסיעות, אשר חווים הפסדי עתק וירידה של מעל 80 % בהיקף הפעילות.

בין היתר טענה ההתאחדות, שהדין הישראלי מחייב הבחנה בין מחוסנים ומחלימים לבין כאלה שאינם, כפי שנוהג הדין בהקשרים רבים ומגוונים. כך, למשל, מתווה "התו הירוק" מקנה לבעלי העסקים את הזכות להעניק שירות ללא מגבלות מהותיות של בידוד או כד' למחוסנים ולמחלימים; מחוסן ומחלים פטור מחובת בידוד גם אם בא במגע הדוק עם מאומת לקורונה.

במצב דברים זה, הטלת חובת בידוד מלא על מחוסנים ומחלימים השבים מחו"ל, על אף שאלה עוברים לפחות שתי בדיקות לקורונה, מפלה לרעה את העוסקים בענף התיירות היוצאת ביחס לבעלי עסקים במדינת ישראל.

כפי שהראתה ההתאחדות, על-פי הנתונים המפורסמים, רמת התחלואה ברובם ככולם של היעדים הפופולאריים עבור הציבור הישראלי נמוכה מזו שבישראל. ההתאחדות טענה, כי מהלך זה יוצר אבסורד: בעוד מחוסן או מחלים אשר בא במגע עם מאומת בתוך מדינת ישראל פטור מבידוד, מחוסן או מחלים ששב ממדינה בה רמת התחלואה נמוכה מזן שבישראל חייב בבידוד.

ההתאחדות דורשת במסגרת העתירה להחיל על משרדי הנסיעות, מארגני התיירות וסוכני הנסיעות את החלטת הממשלה מיום 25.7.2021 אשר קבעה המשך מתן מענקים למתקנים מלונאים ולמארגני התיירות הנכנסת, נוכח הפגיעה המתמשכת בתעשיית התיירות. ההתאחדות טוענת שהחרגת משרדי הנסיעות, מארגני התיירות וסוכני הנסיעות מהחלטת הממשלה מפלה אותם שלא כדין.

יו”ר התאחדות משרדי הנסיעות, קובי קרני, אומר: “כל הגורמים המכירים את הנושא, לרבות וועדות הכנסת והעומדים בראשן, שרי ממשלה, טוענים כולם במשך חדשים שצריך לפתור את הבעיה אבל לצערנו אף אחד לא הציע שום סוג של פתרון. לכן לא נותרה בידינו ברירה אלא לפנות לבג”צ. לא ייתכן שהמדינה מצד אחד תנקוט פעולות שהמשמעות שלהן היא סגר, גם לא תיתן פיצוי וגם תנהג כלפינו באפליה מול גורמים אחרים בענף ובמשק.”

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
דילוג לתוכן