אמש נחנך בגן הבוטני בירושלים האירוע החם של החורף Winter Lights. חג האורים מקבל השנה חיזוק ויזואלי של חגיגת אורות מיוחדת במינה.

 העצים והשבילים לאורך מסלול בן 700 מטר קושטו בתאורה צבעונית מקסימה. על ענפי העצים לאורך השביל נתלו שרשראות של נורות צבעוניות, חלקן מהבהבות. על כל עץ נורות בגודל אחר ובצבע אחר. בנוסף, גרלנדות צבעוניות נתלו בין עמודי התאורה שלאורך השבילים. על הקרקע למרגלות חלק מהעצים הוצבו פרוז'טורים שמקרינים אורות צבעוניים על ענפי העצים. על המדשאות מרצדות נקודות אור צבעוניות קטנות שמסתובבות במעגלים. הילדים משתוללים ביניהן בשמחה, מנסים לדרוך עליהן, ונהנים לראות את נקודות האור גם על בגדיהם ונעליהם.

הכל ביחד יוצר קומפוזיציה חגיגית ומדהימה של צבעים, שאנו משוטטים ביניהם, והם מרחיבים את הלב והנפש.

הרעיון למיצג המדהים הזה נולד בעקבות שווקי חג המולד באירופה. שם מוארים השווקים ובתים פרטיים בשלל אורות וקישוטים.

מנכ"ל הגן הבוטני, תום עמית, מספר: ”גם גנים בוטניים ברחבי העולם החלו לאחרונה לקשט את העצים בקישוטי חג המולד. זאת בגלל שבתקופה זו העצים באירופה ערומים מעלים, שנשרו בשלכת. עמיתיי בחו"ל מלבישים על הענפים קישוטים כמו שאנחנו נוהגים לתלות קישוטים בסוכה, חלקם בתאורה צבעונית. כך מתקבל מחזה יפה, שהחלטתי 'לגייר' אותו ולהביאו לישראל. אבל להתאימו לחג החנוכה היהודי, במקום לחג המולד הנוצרי".

לפיכך, בגן הבוטני בירושלים איננו רואים קישוטים נוצריים כמו סנטה קלאוס, צלבים, או גרביים ובתוכם מתנות. מה שכן נלקח מהגויים הוא פסלי איילים מוארים, אבל בירושלים הם ניצבים בפני עצמם לאורך השבילים, ואינם גוררים כרכרה. במקום הסמלים הנוצריים, תלו על המעקה לצד האגם בגן הבוטני חנוכיה גדולה עשוי מאורות לבנים בוהקים, ועליה 8 אבוקות אור אדומות. להשלמת האווירה היו חסרים לנו רק פסלונים מוארים של סביבונים.

בנוסף, בשבילים מסתובבים שחקנים לבושים בתלבושות מוארות של ציפורים גדולות ושל מלאכים. השחקנים פונים אל הילדים, ומשוחחים איתם. המלאכיות עושות "הכניסיני תחת כנפך", ועוטפות באהבה את הילדים אל חיקן המואר בנורות צבעוניות, לתת להם תחושה של "ויהי חיקך מקלט ראשי".

חגיגת האורות הזו הופקה על ידי גיל טייכמן.

ארועי חגיגת האורות לא מסתפקים בחוש הראייה בלבד, אלא פונים גם לחוש השמיעה ולחוש הטעם. ברקע מתנגנת מוזיקה חרישית של התזמורת הסימפונית ירושלים, שמנגנת יצירות קלאסיות, כמו "אווה מאריה" של שוברט, וגם רצף מנגינות שירי חנוכה.

על שפת האגם ישנם דוכני מזון ושתיה חמים, מותאמים לערבי החורף הקרירים. תום עמית רצה להגיש ולמכור שם סופגניות חמות וטריות, שוקו חם, סנגריה, ערמונים קלויים, וכיוצא בזה. כמו שאנו רואים בשווקי חג המולד באירופה.

הרעיון הקולינרי נחמד ורצוי, אבל הביצוע בפועל היה פחות מוצלח ממופע האורות. לערב ההשקה הגיעו אורחים רבים יותר ממה שתכננו המארגנים, ולפני דוכני המזון השתרעו תורים ארוכים מאוד, וגם חלק מהמוצרים נגמר מהר. למשל, כשאני וילדיי הגענו לראש התור כבר לא היו ערמונים ושוקו חם. אפשר לצפות שתקלה זו תתוקן בערבים הבאים. הכנתי את ילדיי מראש לניחוח הערמונים הקלויים שמאפיין את מדרכות אירופה בלילות אלה, אך הילדים התאכזבו כי לא נשארו ערמונים.

פסטיבל האורות נמשך מאמש ועד סוף חודש דצמבר (עם אפשרות הארכה לפי דרישות הקהל). מופע האורות מתחיל מדי ערב בשעה 5, ובמוצאי שבתות משעה 6, ונמשך עד השעה 9 וחצי בלילה. הכניסה 40 שקלים למבוגר ו25 שקלים לילדים מעל גיל 12. כרטיסים אפשר לקנות בקופות הגן או באתר איוונטים ובטלפון 6226*

חגיגת 'אורות החורף' מתאימה להיות בילוי משפחתי לחג החנוכה, ולא רק. בשנה שעברה נערך מופע דומה, אך הוא נקטע בגלל סגר הקורונה. ראוי מופע 'אורות החורף' להיות מסורת של אורות החנוכה, והציבור ישמח אם הנהלת הגן הבוטני יקיימו אותו מידי שנה. שיהיה כמו חנוכיות הענק של חבד בכיכרות הערים, וכמו תהלוכת העדליאדע בחג הפורים.

 

 

כתיבת תגובה

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
דילוג לתוכן