במרכז מורשת יהודי בבל באור יהודה יתקיים מחרתיים יום עיון על משנתו ומורשתו של הרב יוסף חיים (רי"ח), המוכר יותר בשם "בן איש חי" על שם ספרו החשוב ביותר. ביום העיון ישתתפו רבנים, חוקרות וחוקרים, אנשי אקדמיה, אוצרת המוזיאון, מנהל הספרייה ועוד. בכניסה למוזיאון יהדות בבל מוצגים בתקופה זו התפילין שהניח הרב יוסף חיים זצ"ל. יום העיון ייחתם בהופעה של יאיר דלאל, מצאצאיו של הבן איש חי.

הרב יוסף חיים (1909-1834) נחשב גדול רבני בבל בדורות האחרונים. הוא לא נשא משרה רשמית בקהילתו ולא עמד בראש ישיבה, אך נחשב בדורו כסמכות הרוחנית הגדולה ביותר, פסיקותיו ההלכתיות השפיעו לאורך הדורות על יהודי המזרח בכלל ויהודי בבל בפרט. במהלך חייו חיבר למעלה מ-60 חיבורים תורניים, אשר המפורסם שבהם הוא ספרו ההלכתי "בן איש חי", שלאורו הולכים עד ימינו רוב יהודי המזרח וצפון אפריקה.

הספרייה העשירה של הרב יוסף חיים וכל חפציו האישיים נותרו בבגדאד, מלבד חיבוריו בכתב-יד שלא הודפסו בחייו, והובאו לארץ בראשית שנת תשל"ב (1972) ע"י נכדו הרב דוד.

מנכ"לית מרכז מורשת יהדות בבל, עליזה דיין חממה, אומרת לקראת יום העיון: "הבן איש חי היה ענק רוח. אנו נרגשים מעצם הצגת ערכת התפילין שלו במוזיאון ומצפים לבואו של הקהל הרחב לראות אותם ולהשתתף ביום העיון המיוחד שיעסוק במשנתו ובמורשתו המפוארת".

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
דילוג לתוכן