יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת, טוען ששר האוצר "זורק נתונים לאוויר כאילו הן עובדות, למרות שאינן כאלה". במלים פחות מנומסות: איווט משקר!

בדיון שנערך אתמול בנושא התיירות הנכנסת לישראל, אמר שר האוצר שמתחילת המשבר הגיעו לישראל כ-200 אלף עד 300 אלף תיירים. יוסי פתאל קובע שהמספר הזה אינו נכון. הכמות האמיתית היא כ-15,000 תיירים בלבד! (כשמטרת הביקור טיול בארץ). כל שאר האזרחים הזרים שנכנסו ארצה אינם תיירים אלא אנשים שהגיעו לישראל במסגרת ועדות החריגים וביניהם פועלים זרים, ביקורי משפחות ועוד מיעוט של משלחות מיוחדות בתחום העסקי. מדי חודש נכנסים כ-50 אלף זרים באישור חריג. הניסיון לטעון כי אלו נחשבים כתיירים אינו נכון.

מנכ"ל הלשכה מכריז: "ממשלת ישראל מנהלת, מאז תחילת המשבר, מדיניות חסרת תקדים בעולם, לפיה אין כניסה לתיירים. למעט 15,000 מאז מרץ 2020 ועד היום במסגרת ״פיילוט״ שבוצע במאי השנה והופסק, לא נכנסו תיירים לישראל. הפיילוט הוכרז כמוצלח מאוד ולא נרשמו תקלות בריאותיות. למרות מדיניות חסרת תקדים זאת בעולם ומאידך רמת חיסוניות מהגבוהות בעולם, סגירת הגבולות לכניסת תיירים לא הניבה רמת תחלואה ממוצעת טובה יותר ממדינות אשר ניהלו מדיניות כניסת תיירים המבוססת בדיקות בהגעה. כל עוד היו רשאים ישראלים-מחוסנים לצאת לחו״ל ולשוב ללא בידוד לא היה היגיון למנוע כניסות תיירים, המחוסנים כמו הישראלים,  מאותן מדינות מהן שבו הישראלים".

טעות שניה של שר האוצר: מדברי ניתן היה להתרשם שהביקושים להגיע לישראל אפסיים ולא יתחדשו בשנים הקרובות. למעשה המצב הוא הפוך. יש ביקושים לא מבוטלים, אולם לא ניתן לממשם בהוראת המדינה.

שלישית, שר האוצר טוען שהבעיה היא של מורי הדרך והמארגנים. לא נכון! בפועל מתקיימים ישירות מהתיירות הנכנסת כ-100,000 משפחות של עובדי מלונות, נהגי אוטובוסים, מסעדות, מוזיאונים וכדומה.

משמעות דברי שר האוצר כי בנוסף על מארגני התיירות יש לפטר עוד 100,000 בעלי משרות שפרנסתם תלויה לחלוטין בתיירות הנכנסת. כלכלת ערים כמו נצרת, עכו, צפת טבריה ועוד צפויות להידרדר לעוני ומחסור לאור תלותן בתיירות הנכנסת.

רביעית, מגישת שר אוצר ניתן להבין שאפשר ״להקריב״ את ענף התיירות, בגלל שהתיירות הנכנסת מהווה רק 2.5% מהתל"ג. שטויות! ענף התיירות הנכנסת היה ענף היצוא השישי בגודלו עד ערב המשבר, ומשקלו היחסי דומה בהיקפו לתעשיות הביטחוניות. התיירות הנכנסת לישראל מהווה נכס אסטרטגי ביטחוני וגם תדמיתי.

צילום: אתר משרד הבטחון

 

דילוג לתוכן