התאחדות המלונות ערכה אמש טקס הוקרה מפואר לשרי התיירות בעבר ובהווה, אורחי הכבוד היו יריב לוין, ויורשיו בתפקיד אסף זמיר, אורית פרקש הכהן, ויואל רזבוזוב.

לשרים הוענקו תעודות הוקרה ופרחים, ונישאו נאומים רבים. בטקס השתתפו כמאתיים מלונאים וסוכני נסיעות מהחשובים במשק.

השרים רזבוזוב, פרקש הכהן, יריב לוין, עם אמיר חייק, מיקי פדרמן, ושי ברמן (צילום גלעד ארצי)

טקס ההוקרה היה מוזר עד כדי מבוכה. "הוקרה" על מה?

כשכיהן יריב לוין כשר התיירות הוא הצליח להכפיל כמעט את מספר התיירים שהגיעו ארצה, ולהגדיל מאוד את תקציב משרד התיירות וההשקעות הממשלתיות בתיירות ובמלונאות, ולהכניס לקופת המדינה 22 מילארד שקלים. שאפו גם למנכ"ל הנצחי אמיר הלוי. בשלהי כהונתו של יריב פרצה בעולם מגפת הקורונה שהשביתה כליל את הענף גם בישראל.

בטקס חילופי השרים לפני כשנה, כשנכנס אסף זמיר לתפקידו, הוא התבדח כשפנה אל קודמו, יריב לוין, ואמר: "שנכנסת לתפקידך הגיעו לישראל 2.8 מיליון תיירים, והבאת אותנו למצב שהיום מגיעים אפס תיירים. אני מודה לך על כך, משום שממצב כזה אפשר רק לעלות". אבל אסף זמיר לא הצליח לעשות מאומה, לפני שהתפטר על רקע פוליטי ונמלט גם מהענף הגוסס. מחליפתו, אורית פרקש הכהן, הגתה והפעילה את "האיים הירוקים", שהיוו מעין מכונת הנשמה לתיירות באילת ובים המלח. בתקופתה הזרימה הממשלה 300 מיליון שקלים לכיסי המלונאים והתיירנים על חשבון הקופה הציבורית. אכן הישגים, אך פחות משמעותיים.

וכעת נכנס ללשכת שר התיירות יואל רזבוזוב, הציפיות ממנו מרקיעות שחקים. בעיקר בגלל שבדיוני ועדת הכלכלה של הכנסת במהלך השנתיים לפני שמונה לשר התיירות, הוא גילה התענינות והבנה בתחום התיירות יותר מהח"כים האחרים. כעת מצפים ממנו להבריא את הענף. עליו לבחון וללמוד שיטות הבראה שמנסים במדינות אחרות כמו, למשל, מודל SandBox שממשלת תאילנד החלה להפעיל בתחילת חודש זה, או כמו השיטה היוונית שבינתיים נכשלה כשלון מהדהד. הכל מחזיקים לו אצבעות ומייחלים להצלחתו.

למעשה, כל השרים –מלבד יריב לוין- לא השאירו חותם במשרד ולא הצליחו להשפיע על ענף התיירות. אז על מה המלונאים מוקירים אותם?

לדעתי, טקס ההוקרה נועד להתמודד גם (ואולי בעיקר) עם "הפיל הלבן" שעמד בחלל אולם האירועים במלון הילטון. זה הכעס הציבורי על החמדנות של מלונאים שניצלו את המצב שבו נופשים ישראלים "נכלאו" בארץ, ולכן העלו מחירי לינות לגבהים לא נורמליים ולא מוצדקים. דעת הקהל הציבורית כיום היא שהמלונאים איבדו את הזכות המוסרית לקבל סיוע מהקופה הציבורית במשברים בעתיד. דעת הקהל משפיעה גם על ההנהגה שלנו, בועדת הכלכלה בכנסת, בממשלה, ובעיקר במשרד התיירות. לדעתי, "טקס ההוקרה" הזה היה ניסיון להתמודד עם הדימוי הציבורי השלילי של המלונאים, ולרכך אותו.

הנואמים הרבים בטקס לא התייחסו לפיל הלבן שבחדר, חוץ מיואל רזבוזוב שאמר: "בכל ריאיון בתקשורת אני נאלץ להגן על המלונאים ולהסביר אתכם, ולהציג את ההוצאות הגדולות המיוחדות שלכם עקב רגולציה, תנאי שכר לעובדים זוטרים, והוצאות בגלל כשרות".

כידוע, יואל רזבוזוב הוא לוחם ג'ודו מהולל שהיה אלוף ישראל, שזכה במדליות באליפויות אירופה וייצג את ישראל גם באולימפיאדה. הוא מנוסה בקרבות ובמאבקים. "באתי לעבוד ולהילחם" הכריז שר התיירות רזבוזוב, "אני בוחר את הקרבות שבהם אני נלחם, ואני אוהב לנצח". הוא גילה בדבריו שהקרב הנוכחי שלו הוא להשיג פיצויים על דחיית כניסת התיירים לישראל. הקרב לטווח הארוך יותר יהיה להסיר חסמים בהליכי בניית מלונות חדשים. לנו לא נותר אלא לאחל לו הצלחה, ולקוות שהוא יהיה ראוי לזכות במדליית זהב על נצחונות בקרבות הללו.

 

 

דילוג לתוכן