הכנסת החליטה לשנות את "חוק טיבי" לרעת ציבור הנוסעים, בעקבות משבר הקורונה.

"חוק טיבי" מסדיר את חובת חברות תעופה לפצות נוסעים שסבלו מביטול או איחור של טיסות. לפי החוק חייבות חברות תעופה שביטלו טיסה להחזיר את מלא התשלום לרוכשי כרטיסי הטיסה, וגם הנחיות לפיצוי ולסיוע לנוסעים שטיסתם התעכבה. החוק מותאם לחוקים דומים באירופה, אך פחות נוח לנוסעים. "חוק טיבי" המקורי נחקק לפני 8 שנים לפי המצב שהיה מקובל אז בענף התעופה והתיירות.

בדיון אתמול במליאת הכנסת נאמר שמשבר הקורונה שינה את מצב התעופה בעולם, ולפיכך יש לחוס על חברות התעופה שמתמודדות עם קשיים כספיים וחלקן עלולות לפשוט רגל. במדינות רבות מחוץ לישראל אוצר המדינה נפתח כדי לסייע לחברות תעופה מקומיות. במדינת ישראל עדיין לא פותחים למענן את אוצר המדינה, אבל ממהרים בינתים להכניס יד לכיסים שלנו. המחוקק הישראלי ביטל את החובה להחזיר כסף למי שרכש כרטיס טיסה שלא בוצעה. יתירה מזאת, אפילו את האפשרות לקבל זיכוי לטיסה אחרת בעתיד שינו לרעתנו.

ראוי לציין שהשינוי הזה הוא זמני, בגדר "הוראת שעה" בלבד. תיקון החוק הזה מטריד לא רק בגלל הנזק הכספי לאזרחים, אלא בעיקר בגלל היחס של המחוקקים שלקחו צד במחלוקת בין חברות התעופה ללקוחותיהן. אם ימשיכו הח"כים בגישתם החד צדדית הזו, הם עלולים להחריף את הפגיעה בענף התיירות ובסוכני הנסיעות. ומכאן עולה השאלה: "מה הועילו חכמים בתקנתם?".

 

כתיבת תגובה

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
דילוג לתוכן