זוג צעירים אמריקאים עם תינוקת הורדו מהמטוס לפני ההמראה בשבוע שעבר, בגלל שהפעוטה בת השנתיים סירבה בעקשנות לעטות מסכת קורונה. המקרה זכה לתשומת לב עולמית, וגם התקשורת בישראל עסקה בו. אבל זה לא היה מקרה ראשון. בישראל לא פורסמו עוד מקרים דומים רבים של הורדת ילדים ומבוגרים ממטוסים. בעיתון הוושינגטון פוסט פורסם שבחודש אוקטובר לבדו הורדו ממטוסים כאלף נוסעים בגלל שלא עטו מסכה או הפרו כללי ריחוק חברתי. זאת כאשר חברות התעופה עצמן מפרות את כללי הריחוק, בכך שהפסיקו לשמור מושב ריק בין הנוסעים.

זה עלול לקרות גם לנו. אז מה עלינו לדעת לפני שטסים עם ילדים קטנים בעידן הקורונה?

הCDC (המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן) דורשים גם מילדים בגיל שנתיים ומעלה לעטות מסכת פנים, למעט "ילד צעיר" "young child” שהגדרתו מעורפלת. יוצאים מהכלל הם נוסעים שמוגדרים lap infants  כלומר, תינוקות שיושבים על ברכי הוריהם. כמו שמחייבים מושב בתשלום לפעוטות מגיל שנתיים, כך מחייבים אותם גם במסכות. ילדים מגיל 6 חייבים גם בבדיקת קורונה, ולהתרחק חברתית בכל מקום ציבורי. מינהל התעופה האמריקאי FAA מגדיר גם את הטרמינלים וסיפוני המטוסים כ"מקום ציבורי", והם אימצו את הוראות הCDC.

גם חברות התעופה פועלות לפי ההמלצה, אבל מצאנו הבדלים קלים בהנחיות של חברות התעופה השונות. כולן דורשות לעטות מסכת קורונה במשך כל הטיסה, ואוסרים להסירה חוץ מזמני האכילה. מִשקָף פלסטי מגן פנים מותר רק כתוספת מעל המסכה, אבל לא במקומה. חלק מחברות התעופה אינן מאשרות מסכות עם שסתום פליטה. יש חברות תעופה שמרחיבות את חובת המסכה לא רק לטיסה אלא לכל שטח הטרמינל, לרבות הטרקלינים. ילדים קטנים ונוסעים עם בעיות רפואיות שמגבילות חבישת מסכה יכולים לקבל פטור מיוחד בכתב בשלב ביצוע הצ'ק-אין. קבלת הפטור כרוכה בתהליך בירורים שיכול להאריך את שלב הצ'ק-אין בכשעה.

מתברר שילדים קטנים נרתעים ממסכות הקורונה. בעיניהם זה מצב לא טבעי, ולכן מעורר התנגדות וחרדה. הם קולטים בתת ההכרה שהוריהם מתרגשים ולחוצים לקראת הטיסה, והסיטואציה גורמת גם להם להתנהג בצורה חריגה. זה עלול להתבטא גם בהתפרצות בכי וסקנדל קטן במטוס.

צילום: ללי ארד

הנה טיפים והמלצות כדי להפוך את המסכה לידידותית יותר ומאיימת פחות:

  • האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים AAP ממליצה שבמשך השבוע שלפני הטיסה ההורים והאחים יחבשו מסכות גם בבית. כך הפעוטות יתרגלו שזה מצב טבעי, ולא יתנגדו לחבוש מסכה "כמו גדול".
  • מומלץ לקנות לתינוק מסכות בד רכות עם הדפס צבעוני של דמויות אהובות מהטלויזיה כמו מיקי מאוז. ניתן לקנותן בדוכנים בקניונים ובשווקים.
  • במשך הימים שלפני הטיסה כדאי לעטות בבית מסכה על הפנים של הבובה או הדובי האהובים על הפעוט, וגם לשחק עם התינוק במשחק שבו הוא יעטה בעצמו את המסכה על פני הבובה.
  • מומלץ גם לתת לילדים וטושים צבעוניים כדי שיציירו ויקשטו בעצמם את המסכות החד פעמיות שלהם. זה יכול ליצור זיקה חיובית למסכה, שמנטרלת את החששות של הפעוטות.
  • משחק נוסף מומלץ הוא שהאמא ואחים גדולים עומדים עם התינוק מול מראה, ומשחקים בתחרויות מי עוטה מסכה מהר יותר, מי מסיר אותה מהר יותר, מי מצליח לשים אותה בצורה מדויקת, ומי שם קצת עקום. עדיף שהתחרות תהא נושאת פרסים טעימים, כדי להרגיל את התינוקות שמסכה קשורה לפינוק מתוק ונעים.
  • להתאים את המסכה לגודל הפנים של התינוק. שלא תלחץ על האוזניים, אבל לא תהא רפויה. זאת באמצעות קשירה או גלגול השרוכים באופן שיהיו ממוקמים בדיוק מאחורי האוזניים. אפשרות נוספת היא לקשור את שני השרוכים זה לזה מאחורי העורף בעזרת גומיה גמישה.
  • לחמם מעט את המסכה לפני שעוטים אותה לתינוק. להניח דקות אחדות על גופנו. בחורף כל דבר קר וקפוא יכול להרתיע כל אחד, גם ילדים קטנים.
  • לנסות להסביר לתינוקות במלים פשוטות להבנתם, למה אנו חובשים מסכה בטיסה. אבל בלי להפחיד אותם מהמגיפה.

טיפים אלה מתאימים לא רק לטיסות, אלא גם לקראת כל מפגש משפחתי או התקהלות אחרת. אולי בעזרתם נוכל לזמזם לעצמנו… "היש צוהלת ושמחה כמוני מסכה".

 

 

 

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן